Відкриті дані у медичній сфері дозволяють українцям економити кошти та отримувати більш якісні послуги

15 грудня 2020, 09:07
  Перегляди 3602
  Перегляди 3602

В Україні вперше дослідили, як відкриття державних даних у медичній сфері впливає на пацієнтів, бізнес та медичну реформу. 

Міністерство цифрової трансформації у рамках проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ТАРАS» презентувало результати якісного дослідження щодо впливу відкритих даних Міністерства охорони здоров’я та Національної служби здоров’я України на суспільство. 

У звіті проаналізовано стан доступу до державних даних медичної сфери. Так, Національна служба здоров’я України є одним із лідерів у оприлюдненні даних. З вересня 2019 року на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних опубліковано 8 наборів даних. НСЗУ також використовує дашборди. Серед них такі, що показують, скільки бюджетних коштів виплачено медичним закладам та аптекам будь-якого регіону та за які послуги, дані щодо лікарень, кількість підписаних декларацій зі спеціалістами, інформацію щодо COVID-19 тощо. 

На основі відкритих даних створюються сервіси, що допомагають пацієнтам та бізнесу вирішувати проблемні питання медичної сфери.  

Економія та безпека під час купівлі ліків чи безоплатне їх отримання: сервіс «Ліки Контроль» дає змогу знаходити дешевші аналоги та убезпечити себе від підробок. За допомогою сервісу «Є ліки» можна перевірити наявність у лікарні препаратів, придбаних державним коштом, і не купувати їх у разі призначення. Дашборд про аптеки-учасниці програми «Доступні ліки» допомагає знайти найближчу аптеку, де можна отримати ліки безоплатно за програмою реімбурсації. 

Вибір лікаря і підписання декларацій: дашборд «Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги» та проєкт «Відкрита медреформа» дають змогу перевірити завантаженість лікарів та з’ясувати, хто з них ще підписує декларації з пацієнтами.

Комунікація з медзакладами. Завдяки місцевому порталу «MedKontrol» та чат-боту «Марта» у Маріуполі можна швидко записатися на прийом до лікаря, дистанційно отримати інформацію про захворювання, діагностику та ліки. 

Розвиток бізнесу власників аптечних закладів. Дашборд про аптеки-учасниці програми «Доступні ліки» допоможе визначити, у яких місцевостях бракує аптек, та ухвалити рішення щодо доцільності приєднання до державної програми «Доступні ліки».

Крім цього, відкриті дані сприяють прозорості та підзвітності органів влади та медичних закладів. НСЗУ звітує про витрачені кошти на медичні послуги та закуплені препарати, що допомагає знижувати рівень корупції. Також журналісти-розслідувачі готують матеріали, що впливають на ухвалення рішень органами влади на користь суспільства, а також розповідають про хід медичної реформи. 

«Вплив відкритих даних Національної служби здоров’я України та Міністерства охорони здоров’я України» є третім звітом із серії якісних антикорупційних досліджень, в яких аналізують вплив відкриття даних на галузі економіки України. Раніше було презентовано дослідження про відкриті дані у будівельній сфері та відкриті дані щодо будівництва та ремонту доріг.

Відправ у Telegram

Відправити
Логотип Міністерства цифрової трансформації

Міністерство цифрової трансформації України

Офіційний веб-сайт