Мінцифра запустила освітній серіал про те, як захиститися від кібершахраїв

  Перегляди 3253

12 серпня 2021 року Міністерство цифрової трансформації України презентувало новий освітній серіал «Обережно! Кібершахраї», який допоможе громадянам захиститися від кібершахраїв.

Актуальність серіалу. Понад 5 000 кіберзлочинів було зареєстровано в 2020 році. Помітну частку цих злочинів становлять шахрайства з платіжними картками, крадіжки грошей з банківських рахунків та викрадення інформації. 

Де можна подивитися освітній серіал? Безоплатно подивитися можна на національному порталі з розвитку цифрової грамотності Дія.Цифрова освіта

Особливість формату. Це 4 серії тривалістю 8-10 хвилин, де можна отримати практичні поради, що робити:

  • Серія 1. Коли ваша сім-картка більше не ваша
  • Серія 2. Коли вкрали телефон
  • Серія 3. Коли пишуть шахраї
  • Серія 4. Коли телефонують шахраї 

Участь у серіалі взяли:
Марина‌ ‌Соботюк‌, ‌радниця‌ ‌з‌ ‌питань‌ ‌медіакомунікацій,‌ ‌ДП‌ ‌«Українські‌ ‌спеціальні‌ ‌системи»‌ ‌

Сергій‌ ‌Липка‌, керівник‌ ‌відділу‌ ‌протидії‌ ‌злочинам‌ ‌у‌ ‌сфері‌ ‌комп'ютерних‌ ‌систем,‌ ‌Департамент‌ ‌кіберполіції‌ ‌НПУ‌ ‌

Валерій‌ ‌Кармазін‌, старший‌ ‌інспектор‌ ‌відділу‌ ‌протидії‌ ‌різновидам‌ ‌онлайн‌-шахрайств,‌ ‌Департамент‌ ‌кіберполіції‌ ‌НПУ

Олександр‌ ‌Федієнко‌, народний‌ ‌депутат‌ ‌України,‌ ‌експерт‌ ‌з‌ ‌цифрової‌ ‌трансформації,‌ ‌е-комунікацій‌ ‌і‌ ‌кібербезпеки‌ ‌

Євгенія‌ ‌Волівник‌, керівниця‌ ‌CERT‌-‌‌UA‌ ‌

Після кожного епізоду на глядачів очікує тестування для закріплення матеріалу. А після успішного складання фінального тестування кожен отримає електронний сертифікат.

Під час презентації заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан розповіла детальніше про освітній серіал: «В освітньому серіалі експерти моделюють ситуації, в яких відбувається втрата службової та приватної інформації. І розповідають, що потрібно робити в кожній з них. Глядач дізнається, що робити в разі крадіжки фінансового номера, втрати мобільного пристрою чи цілеспрямованого викрадення інформації». 


Заступник керівника Центру кіберзахисту Національного банку України Роман Проскуровський подякував Міністерству цифрової трансформації та усім партнерам за створення серіалу про кібербезпеку. 

«Ми вважаємо, що тема кіберзахисту надзвичайно важлива, і впевнені, що наші спільні дії, спрямовані на убезпечення громадян у цифровому просторі, сприятимуть зростанню їхної захищеності та нададуть кожному громадянину актуальну інформації про ризики під час взаємодії з кіберпростіром, зокрема у фінансових питаннях, – сказав Роман Проскуровський. – Особливо у  цьому контексті потрібно розуміти  важливість захисту фінансового номеру телефону. Адже це основний засіб взаємодії фінустанов та їхніх клієнтів. Фактично він є ідентифікатором клієнта та одним із ключів, що дає можливість громадянину здійснити доступ до управління своїми коштами. Тому важливо надійно його захистити».

Він пояснив, яких простих правил варто дотримуватися: бажано мати окремий телефонний номер для взаємодії з фінансовою установою, зареєструвати фінансовий номер та прив’язати його до своїх паспортних даних, уважно стежити за тим, де розміщується інформація про фінансовий номер, контролювати свій мобільний телефон і не залишати його без нагляду.

Начальник відділу протидії злочинам у сфері комп’ютерних систем Департаменту кіберполіції НПУ Сергій Липка: «Сучасні кібершахрайства мають вигляд добре продуманих злочинних схем із залученням великої кількості учасників, які використовують методи соціальної інженерії. Шахраї добре обізнані про механізми роботи Call-центрів фінансових установ та різноманітних державних органів. Це надає їм змогу легко здобувати довіру громадян, розповідаючи вигадані проблеми, пов'язані з їхніми фінансами. Стратегія боротьби кіберполіції із зазначеними шахрайствами є адаптивною. Багато зусиль ми докладаємо попереджувальній діяльності та оперативно висвітлюємо результати роботи, щоб користувач був вчасно обізнаний про актуальні схеми шахрайства».

Керівник «Державного центру кіберзахисту, Держспецзв'язку України» Андрій Кузміч: «В умовах значної кількості наявних та нових загроз у кіберпросторі України важливим є забезпечення обізнаності громадян про них. Тому такий серіал, в якому є підказки та подано знання, як убезпечити себе від Кібершахрайств, допоможе всім охочим громадянам знати, як захистити себе та своїх близьких».

Презентацію освітнього серіалу можна подивитися на Facebook-сторінці Мінцифри або YouTube-канал Мінцифри.

Курс розроблено Міністерством цифрової трансформації України за підтримки проєкту агентства з міжнародного розвитку США (USAID) «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» та значного внеску в курс Кіберполіції, НБУ, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, CERT-UA  й Комітету ВРУ з цифрової трансформації.

Відправ у Telegram

Відправити
Логотип Міністерства цифрової трансформації

Міністерство цифрової трансформації України

Офіційний веб-сайт