Інтернет попри все: історії провайдерів, які отримали гранти від Уряду Німеччини
Кілометри кабелю під землею, сотні годин роботи під обстрілами та тисячі відновлених підключень — щоденна робота українських провайдерів, які забезпечують інтернет у надскладних умовах на прифронтових територіях.
У 2024 році на запит Мінцифри через програму ReACT4UA німецький уряд надав гранти 68 українським провайдерам. Загальна сума грантів склала 700 000 євро. Найбільше проєктів реалізують на Київщині — 16, Сумщині — 13, Харківщині — 11 та Херсонщині — 6. Реалізувала програму федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).
Як відновлювались інтернет-мережі в різних регіонах України
У Харкові компанія «Струмінь», яка працює на оптоволоконній технології досягла енергонезалежності. Для роботи в умовах тривалих відключень електрики потрібні були акумулятори, що швидко заряджаються та живлять обладнання на 12–16 годин — так аварійно-відновлювальні бригадам встигали б доїжджати до віддалених вузлів і заряджати їх. Завдяки гранту компанія встановила потужні акумулятори та сонячні панелі — це дозволило заощадити до 10 тисяч гривень щомісяця на електроенергії влітку та до 14 тисяч на паливі для генераторів.
Світлана Мирна з Чернігівщини заснувала ТОВ «БРЕІН СТРІМ» — компанію з шести працівників, щоб провести інтернет у своє село та навколишні райони. Ідея Світлани полягала в тому, щоб не просто підключити мешканців до інтернету, а відкрити їм небачені раніше можливості — доступу до інформації та сучасних цифрових послуг. Так компанія прокладала кабелі під землею, що врятувало мережу від обстрілів під час окупації. За грантові кошти тут придбали професійне обладнання та підключили нові села: Хороше Озеро, Омбиш та Печі. Для багатьох селян якісний інтернет з'явився вперше.
У прифронтових Дергачах на Харківщині ТОВ «Данет» не лише відновило пошкоджену мережу, а й збільшило кількість підключень до інтернету на 15%. Працює компанія на оптоволокні. Після повернення мешканців та прибуття внутрішньо переміщених осіб із північних районів компанія модернізувала мережу та покращила якість послуг. Особливо важливо, що місто, розташоване за 2 км від кордону з росією, зберігає зв'язок попри постійні обстріли.
Підприємець Сергій Остапенко з Сумщини зміг підключити до інтернету 10 населених пунктів за технологією GPON — гігабітному оптоволоконному підлюченні. У найважчі місяці він відключив тарифікацію для всіх користувачів, щоб люди могли спілкуватися з рідними. Грантові кошти допомогли модернізувати мережу та створити нові робочі місця. Завдяки цьому інтернет-зв'язок став доступним навіть у найвіддаленіших куточках області.
У деокупованій Баришівці на Київщині ТОВ «Зв'язковий» забезпечило високошвидкісним інтернетом 10 тисяч мешканців у 19 багатоквартирних будинках. Компанія збільшила час автономної роботи мережі до 72 годин під час блекаутів, що особливо важливо для регіону, який пережив окупацію. До отримання гранту компанія призупинила розширення мережі та підключення нових будинків, спрямовуючи кошти на закупівлю акумуляторів, генераторів і палива аби забезпечити безперервний зв’язок для поточних абонентів.
А миколаївський провайдер ТОВ «НЕОН» завдяки гранту переніс під землю майже 10 кілометрів мережевих кабелів, що захистило інфраструктуру від обстрілів. Попри втрату половини довоєнних абонентів, компанія продовжує працювати та підключати нових клієнтів. Для міста, яке регулярно страждає від ворожих атак, це надзвичайний внесок. Також компанія закупила джерела безперебійного живлення: батарею на літій-залізо-фосфатних акумуляторах і гібридний інвертор.
У Херсоні ПП «Плутон-СВ», де більшість працівників — жінки, адже чоловіки пішли захищати країну, прокладає мережі під землею та навчає нових фахівців. Монтажниця Наталія завдяки гранту опанувала нову професію і тепер допомагає відновлювати пошкоджені обстрілами мережі. Історія компанії — яскравий приклад того, як бізнес адаптується до найскладніших умов.
Ці історії — про незламність українського бізнесу та його здатність працювати навіть у найскладніших умовах. Дякуємо провайдерам та їхнім командам за те, що щодня забезпечують українців життєво важливим зв'язком.-
Безповоротна фінансова допомога (гранти) українським операторам телекомунікаційних послуг на деокупованих територіях надається в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини й реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ Ukraine) GmbH. Гранти стали можливими за рахунок додаткового фінансування уряду Німеччини. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.
Стратегічний виконавець програми — німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Партнер із виконання — ГО «Офіс ефективного регулювання» (BRDO). Інформаційна підтримка — Міністерство цифрової трансформації України.
Відправ у Telegram