Як відкриті дані допомагають боротися з нелегальним вирубуванням лісів та підвищують прозорість ринку деревини

  Перегляди 1928

За даними Державного агентства лісових ресурсів, у 2020 році обсяг незаконних вирубувань лісів в Україні становив 54,3 тис. куб. м, а збитки — понад 444,1 млн гривень. 

Мінцифра та проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» дослідили, як відкриті дані у сфері лісового господарства впливають на виявлення та припинення незаконного вирубування лісів, а також сприяють підвищенню прозорості ринку деревини в Україні.

Крім економічних збитків, продаж незаконної деревини за кордон призводить до міжнародних скандалів та псування іміджу українських виробників. А масштабне вирубування може призводити до природних лих. Крім того, непрозорість розподілу необробленої деревини створює можливості для зловживань.

Завдяки відкритим даним, зокрема, про лісорубні квитки, сертифікати походження деревини, дані плану лісонасаджень та реєстру з оцінки впливу на довкілля, кожен може перевірити законність вирубування, виявляти зловживання та використовувати цю інформацію для притягнення до відповідальності правопорушників. А через систему відкритих е-торгів «Прозорро.Продажі Деревина» доступні дані про обсяги деревини, яку реалізують, ціни, кількість гравців тощо. Це сприяє збільшенню прозорості ринку.

У дослідженні розглядають сервіси, що використовують відкриті дані у сфері лісового господарства, і в зручній формі надають необхідну інформацію користувачам: 

  • Через онлайн-ресурс і мобільний застосунок «Екосфера» будь-хто може подати скаргу на підозрілі вирубування. Для цього потрібно позначити місце на Google-карті та завантажити фото- або відеоматеріали з місця подій. Заявку обробляє адміністратор системи. Щоб підтвердити порушення, він оформлює звернення до Державної екологічної інспекції. 
  • Аналітичний портал та інтерактивна карта вирубувань ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» допоможуть перевірити наявність дозвільних документів на заготівлю деревини та перевірити законність здійснення вирубувань. Якщо на карті лісорубного квитка немає, а вирубування в лісі триває, то необхідно звернутися до лісництва чи лісгоспу, на території якого це відбувається, та повідомити про вирубку, якої немає на карті.
  •  Візуалізація санітарних вирубувань на основі аналізу відкритих даних демонструє масштаби лісозаготівлі в Україні та вказує на потенційні ризики, пов’язані з використанням санітарних рубок.
  • Водночас низка державних органів і громадських організацій спільно впроваджують Систему супутникового моніторингу українських лісів Deep Green Ukraine. Вона допоможе аналізувати відкриті дані державних установ та супутникові дані, виявляти незаконні вирубки та моніторити планові.
  • Візуалізація даних «Електронні аукціони деревини: Чи «прозорішає» український ринок?» аналізує дані «Prozorro.Продажі» та надає інформацію щодо того, наскільки є успішним перехід ринку необробленої деревини на відкриті аукціони.

Більше інформації про сервіси на основі відкритих даних, а також успішні кейси їх використання можна знайти в дослідженні «Антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних у сфері лісового господарства».

Також можна ознайомитися з антикорупційним та соціальним впливом відритих даних в інших галузях: будівельна, дорожня, медична, екологічна, фінансова, провадження бізнесу, місцеве самоврядування та державний нагляд (контроль).

 ДОВІДКА

Міністерство цифрової трансформації України — центральний орган виконавчої влади, що відповідає за впровадження політики Уряду щодо електронного урядування, інформатизації, розвитку інформаційного суспільства, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, цифровізації органів державної влади. Міністерство цифрової трансформації України разом з іншими органами державної влади та міжнародними партнерами сприяють впровадженню електронних послуг у багатьох сферах економіки — будівництво, земельні послуги, екологія, реєстрація бізнесу, оформлення субсидій, державна допомога тощо. Вебсайт: https://thedigital.gov.ua/

Проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Урядом Великої Британії через UK aid і підтримує Уряд України в реалізації видимих та успішних реформ у державному управлінні та послугах із метою значного зменшення та викорінення корупції. Проєкт TAPAS сприяє реформам електронного урядування в межах трьох компонентів: забезпечення широкомасштабного використання електронних публічних закупівель; підтримка ефективних програм відкритих даних на всій території України; створення дієвих електронних сервісів для боротьби з корупцією. Проєкт виконується Фондом Євразія, розташованим у США, що є міжнародною організацією з розвитку, яка сприяє ефективному управлінню та розвитку громадянського суспільства. Більше про проєкт: http://tapas.org.ua/


[1]Відкриті дані – це інформація у вільному доступі, яку згідно з Постановою №835 мають публікувати державні органи на Єдиному державному порталі відкритих даних. Ці дані є важливим джерелом інформації про стан певної галузі та дієвим інструментом для боротьби з корупцією завдяки відкритості та прозорості інформації для всіх.

 

Відправ у Telegram

Відправити
Логотип Міністерства цифрової трансформації

Міністерство цифрової трансформації України

Офіційний веб-сайт