Використовуйте штучний інтелект без порушення права інтелектуальної власності: рекомендації для розробників, користувачів і правовласників контенту

Прес-офіс Міністерства
05 листопада 2024, 14:03
  Перегляди 612

Команда експертів розробила рекомендації, які допоможуть створювати й використовувати інновації зі штучним інтелектом, дотримуючись права інтелектуальної власності.

«Порушення авторського права — одна з найгарячіших проблем у сфері штучного інтелекту. Відомо десятки резонансних судових позовів на технологічні компанії з боку відомих письменників, художників і навіть програмістів за неправомірне використання об‘єктів інтелектуальної власності. Порушити авторське право можуть і звичайні користувачі ШІ-систем, які згенерували картинку чи текст. Щоб убезпечити громадян та IT-компанії від таких кейсів, ми розробили поради, як працювати з ШІ-інструментами без ризиків», — зазначає заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Борняков.

Експерти зібрали поради, як відповідально використовувати об‘єкти інтелектуальної власності для тренування ШІ-моделей. Правовласники контенту можуть дізнатися, як захистити свої фото, відео, тексти, аудіо та інші об‘єкти від неправомірного використання системами ШІ. Також документ містить поради, на що звертати увагу при генеруванні контенту в системах штучного інтелекту. 

«Україна зробила важливий крок у сфері прав інтелектуальної власності, ставши однією з перших держав, які визначили правовий режим для об’єктів, створених штучним інтелектом (ШІ). З 1 січня 2023 року діє Закон України “Про авторське право і суміжні права”, який запроваджує режим sui generis для захисту неоригінальних творів, створених комп’ютерними програмами. Мінекономіки долучилося до розробки рекомендацій для розробників, правовласників та користувачів, щоб сприяти відповідальному використанню ШІ, захищати інтереси всіх сторін і запобігати можливим порушенням прав, враховуючи швидкий розвиток ШІ в Україні», — зазначив заступник Міністра економіки України Віталій Кіндратів.

Рекомендації будуть корисними: 

  • IT-спеціалістам та компаніям, які розробляють продукти з використанням штучного інтелекту
  • авторам, тобто всім, хто створює картинки, фото, відео- та аудіотвори тощо, та іншим правовласникам контенту
  • користувачам систем штучного інтелекту
  • юристам та іншим фахівцям у сфері інтелектуальної власності

«Рекомендації щодо відповідального використання ШІ: питання права інтелектуальної власності» є одним з інструментів від держави, який допоможе бізнесу підготуватися до регулювання штучного інтелекту в Україні. Детальніше про перелік інструментів можна дізнатися у Білій книзі з регулювання ШІ в Україні.

Знайомтеся з рекомендаціями за посиланням.

У розробці документа взяли участь представники державних органів, профільних асоціацій, наукових установ та громадських організацій, зокрема Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства економіки України, Експертно-консультаційного комітету з розвитку штучного інтелекту при Мінцифрі, Міністерства економіки України, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), Асоціації IT Ukraine, Асоціації правників України, Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ), кафедри інтелектуальної власності та інформаційного права навчально-наукового Інституту права Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка, Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, Бюро інтерактивної реклами України (IAB Ukraine) та Всеукраїнської рекламної коаліції. Авторський колектив зазначений у рекомендаціях.

Рекомендації розроблені за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.

Відправ у Telegram

Відправити
Логотип Міністерства цифрової трансформації

Міністерство цифрової трансформації України

Офіційний веб-сайт