Відкриття ринку БпЛА, перші у світі ударні роти та морські дрони: результати Армії дронів за 2023 рік

  Перегляди 1340

За час повномасштабної війни Україна зробила великий стрибок у розвитку сфери defense-tech. Зокрема, завдяки проєкту Армія дронів, який дав старт розвитку українському ринку БпЛА. Зараз близько 200 компаній займаються дронами та продуктами в цій сфері, а 67 зразків БпЛА отримують контракти від держави. Ще у 2022 році їх було всього 7. 

За півтора року існування Армія дронів з підпроєкту UNITED24 трансформувалася у велику державну програму для розвитку національного виробництва БпЛА. Завдяки цьому кількість дронів на фронті зросла в десятки разів. 

«Ми дивимося на проєкти як полісімейкери — як змінити процес, спростити процедури. За 1,5 року ухвалили близько 20 законів та нормативно-правових актів, які змінили правила гри й дали змогу відкрити ринки для розвитку інновацій та технологій. Уже у 2023 році вироблено й закуплено в 100 разів більше дронів, ніж у 2022-му. Це стало можливим завдяки зміні політики, збільшенню фінансування і спроможностям компаній виробляти безпілотники», — сказав Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації.

Зокрема, минулого року ухвалили революційні постанови — спростили допуск БпЛА до експлуатації, збільшили маржинальність до 25%, прибрали додаткові дозволи, спростили списання БпЛА тощо. Окрім цього, у 2023 році Уряд виділив історичний бюджет на дрони — 40 млрд грн, завдяки чому законтрактували та передали на фронт сотні тисяч БпЛА. 

У межах Армії дронів побудували прозору та підзвітну систему закупівель БпЛА. Зокрема, запрацювала система онлайн-моніторингу, доступ до якої має НАБУ. Крім того, тепер кожен безпілотник проходить офіційну експертизу ціни. Найближчим часом держава закуповуватиме іноземні масмаркет-БпЛА через систему Prozorro. Це дасть змогу виробникам відкрито конкурувати за державні контракти, а державі — закуповувати дрони за найвигіднішими умовами. 

Також в Україні з’явився окремий «технологічний жанр» — морські дрони, які змінили ситуацію в Чорному морі. Це унікальна українська розробка, яка може виконувати різні операції: спостереження, розвідку, патрулювання, пошуково-рятувальні роботи, протимінну боротьбу, охорону морського флоту. А найголовніше — бойові місії.

Крім того, у межах Армії дронів створили перші у світі ударні роти БпЛА. Це підрозділи в складі Збройних сил, які працюють за новою доктриною та з новим підходом до менеджменту. Ударні роти вже показали свою ефективність на передовій. Із червня 2023 до січня 2024 року уразили понад 14 тисяч ворожих цілей. 

Важливою частиною Армії дронів є навчання операторів. Адже ефективність безпілотника залежить від уміння його правильно використовувати. Ми залучили донорські кошти та навчили майже 20 тисяч операторів БпЛА. Військові проходили як теоретичну, так і практичну підготовку, максимально наближено до реального поля бою. Більшість із них уже успішно виконують бойові завдання на фронті.

У планах на 2024 рік — мільйон FPV-дронів та сотні інших видів безпілотників, які відповідають потребам Сил оборони. На цей рік держава виділила бюджет на розвиток сфери БпЛА, тож у межах Армії дронів продовжуємо стимулювати ринок і збільшувати кількість безпілотників на фронті.

Відправ у Telegram

Відправити
Логотип Міністерства цифрової трансформації

Міністерство цифрової трансформації України

Офіційний веб-сайт