Проєкти на базі відкритих даних позмагаються за призовий фонд 3,5 мл грн

Прес-офіс
13 лютого 2020, 14:18
alt 525

За підтримки Мінцифри стартував четвертий набір Open Data Challenge – найбільшого національного конкурсу у сфері відкритих даних, що покликаний популяризувати розроблення сервісів і продуктів, які сприятимуть боротьбі з корупцією та мають значне суспільне значення і бізнес-потенціал. До участі запрошуються розробники, підприємці, громадські активісти та інші прихильники відкритих даних, що мають ідею, прототип чи готове рішення для вирішення проблем у будь-якій сфері: будівництва, агросектору, інфраструктури, юриспруденції, захисту довкілля, бізнесу тощо. Конкурс триває в межах проєкту міжнародної технічної допомоги USAID/UK aid "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS" за підтримки Міністерства цифрової трансформації України.

«Мета українського Уряду – зробити так, щоб Україна увійшла в ТОП-3 країн у сфері відкритих даних у світі. У боротьбі з корупцією та прийнятті обґрунтованих рішень, у вирішенні нагальних суспільних питань – відкриття даних надзвичайно цінні. За кілька днів ми розпочинаємо роботу над четвертою редакцією Постанови 835 з метою розширення переліку обов’язкових до публікації наборів даних та визначення списку найпріоритетніших для суспільства сфер, де мають відкривати дані, – коментує Віцепрем'єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. – Окрім того, ми розуміємо необхідність використання цих даних суспільством, саме тому підтримка конкурсу Open Data Challenge для нас є вкрай важливою».

Open Data Challenge в Україні відбувається вчетверте, традиційно – у кілька етапів, включаючи приймання заявок, інтерв’ю з кандидатами, чотиримісячну інкубаційну програму та визначення переможців, які розділять між собою 3,5 млн гривень на розвиток своїх проєктів. Водночас конкурс – це не лише шанс виграти призовий фонд, а й можливість розвинути свою ідею, здобути нові знання, налагодити контакти з однодумцями під час інкубаційної програми. 

«Дані не працюють самі собою. Щоб мати ефект, з одного боку, держава має забезпечити доступ до актуальних, якісних даних; але не менш важливо, щоб громадянське суспільство вміло і використовувало ці дані з метою створення рішень для громадян і бізнесу, для моніторингу роботи державних органів. Тому в межах проєкту TAPAS ми четвертий рік поспіль проводимо конкурс стартапів на основі відкритих даних Open Data Challenge. Для нас це –можливість не лише популяризувати роль відкритих даних у боротьбі з корупцією та за підвищення довіри між громадянами та владою, а й допомогти у створенні корисних для суспільства сервісів. Ми тішимося, що всі 14 переможців конкурсу попередніх років продовжують активно розвиватися й сьогодні, –зазначив Петро Матіяшек, керівник проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

Четвертий набір хоча і стане останнім в циклі Open Data Challenge, але буде наймасштабнішим за всю історію існування, починаючи від 2017: 

  • Загальний призовий фонд у 3,5 млн грн – найбільший за чотири роки існування проєкту.  Позмагатися за грошовий приз зможуть команди, що відповідатимуть головним критеріям відбору: антикорупційний вплив проєкту, інноваційна ідея та її бізнес-потенціал.
  • Data Angels. Уперше підтримку проєктам надаватимуть Chief Digital Transformation Officers (CDTO) із міст і профільних міністерств. Вони стануть дата-ангелами проєктів-фіналістів – допомагатимуть відкривати необхідні для проєктів набори даних, перелічені у Постанові 835, що досі не відкриті, а також будуть менторами з питань використання даних стартапами.
  • Спеціальна номінація «Антикорупційний проєкт». Окремим призом на Open Data Challenge буде відзначено проєкт із найбільшим антикорупційним впливом. Для того, щоб потрапити в цю номінацію, проєкт має використовувати один або кілька наборів даних, серед яких: дані про державні закупівлі; про державні видатки та бюджетні програми; про кінцевих бенефіціарних власників компаній; Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення; Єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт (ДАБІ).
  • Суперприз для фіналістів минулих років конкурсу розміром у 1,5 млн грн. Уперше на Open Data Challenge передбачено суперприз за розроблення нового функціоналу продукту з найбільшим антикорупційним впливом для фіналістів Open Data Challenge 2017–2019, які продовжують розвивати свої проєкти.

Дізнатися більше про умови участі та особливості четвертого циклу конкурсу можна на сайті www.odc.in.ua. Приймання заявок на конкурс – від 12 лютого до 25 березня 2020 року.

Нагадаємо, Open Data Challenge – це міжнародний формат конкурсу для проєктів на основі відкритих даних, створений Open Data Institute, провідною міжнародною інституцією, що займається пропагуванням відкритих даних у світі. Open Data Challenge вперше стартував в Україні 2017 року. Загалом за час існування конкурсу, від 2017 по 2019 роки, було подано 500+ проєктів, 40 команд пройшли інкубацію, було обрано 14 переможців, що отримали сумарно 6,5 млн гривень та успішно продовжують розвиток своїх проєктів. В Україні конкурс триває у партнерстві з Фондом Східна Європа та 1991 Open Data Incubator.

У 2019 році на конкурс було подано 150 заявок із 30 міст України. Більшість проєктів – із муніципальної, антикорупційної, legaltech, освітньої та транспортної сфер. 54% учасників конкурсу представили ідеї, 19% були в процесі розроблення прототипу, 24% мали робочий продукт. З усіх поданих заявок більша частина являє собою вебсервіси та мобільні додатки,10% – становлять чат-боти. До півфіналу потрапили 23 проєкти, а до інкубаційної програми, що тривала протягом чотирьох місяців, пройшли 11 команд. 5 команд стали переможцями Open Data Challenge у 2019 році, розділивши призовий фонд розміром 2,5 млн грн. 

Зокрема, Знай свого чиновника (Zaparkanom) – вебсервіс, який надає аналітичну інформацію для оцінювання чиновника на основі задекларованих статків, зв'язків із компаніями; Future Renovation Map – інтерактивна мапа, що надає інформацію про стан закинутих будівель і просторів міста; Inspect.in.ua – вебсервіс, який за результатами вже проведених перевірок компаній формує персоналізовані рекомендації щодо усунення недоліків та виконує підбір зовнішніх спеціалістів; Сіті-бот Назар – муніципальний чат-бот, який інформує про роботу комунальних служб міста, попереджає про аварії та відключення тощо; "Відкрита влада" – аналітичний вебсервіс для моніторингу роботи та виявлення корупційних зв'язків серед політиків, чиновників, державних, комунальних підприємств та організацій.

Відправ у Telegram

Відправити

Щотижня надсилаємо дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

Не ввели email

check
Перевірте пошту та підтвердьте свій email, щоб отримувати листи від Мінцифри
check
Дякуємо. Ви підписані на новини мінцифри.