Три роки незламності, боротьби та єдності — як Мінцифра працює в умовах повномасштабної війни
Уже три роки Україна живе в умовах повномасштабної війни — три роки незламності, боротьби та єдності. Мінцифра невпинно працює, щоб технології ставали зброєю, яка рятує життя, допомагає військовим і наближає перемогу. Розповідаємо, що вдалося зробити за цей час.
Послуги в Дії
За три роки повномасштабної війни в Дії з’явилися нові послуги та документи, які полегшили життя українців. Зокрема, запустили тимчасовий єДокумент для тих, хто втратив паспорт під час війни, додали документи про освіту та записи про шлюб.
Запустили онлайн-бронювання на порталі Дія, щоб прибрати зайву бюрократію, спростити та пришвидшити процес. Це одна з найскладніших реалізованих послуг — рішення ухвалює не людина, а кілька автоматичних перевірок у реєстрах.
Дали українцям під час повномасштабної війни змогу одружуватися в застосунку Дія. Послуга доступна для всіх громадян України віком від 18 років. Шлюб онлайн допомагає зекономити час та зусилля на організацію традиційного процесу. З 2024 року в Дії одружилося вже 2 950 пар.
Потурбувалися, щоб військовозобов’язані могли сформувати військово-обліковий документ за кілька кліків на порталі Дія. Це спрощує та пришвидшує перевірку даних людей, які перебувають на військовому обліку, адже для цього потрібно лише зісканувати QR-код. Українці вже згенерували 408+ тисяч таких документів.
Ветерани отримали можливість згенерувати посвідчення в застосунку Дія. Не потрібно ходити по установах та збирати документи — декілька кліків і посвідчення вже в Дії.
Додали в Дію послуги для вимушених переселенців, серед яких і виплати від держави. 1,4+ млн переселенців (включно з дітьми) подали заявку на отримання довідки та допомоги ВПО через Дію. Наразі переселенці через Дію мають змогу змінити місце проживання та скасувати статус ВПО.
Із жовтня 2022 року українці отримали змогу придбати військові облігації в Дії, які на початку повномасштабної війни допомогли утримати економіку країни на плаву. У 2024 році запустили 14 нових військових облігацій. За весь час українці придбали вже 12,5+ млн облігацій на 12,5+ млрд грн.
У березні 2022 року додали в Дію можливість повідомляти про пошкоджене чи знищене майно. Отримана інформація стала основою для запуску Реєстру пошкодженого та знищеного майна. На базі реєстру в співпраці з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, USAID/UK Aid проєктом TAPAS та Світовим банком згодом було запущено послугу єВідновлення в Дії. Перераховано 8,2 млрд грн по 83 295 заявам. Видано 14 617 сертифікатів на суму 22,0 млрд грн.
Дали змогу українцям у березні 2022 року отримати через Дію 6 500 гривень допомоги від держави за програмою єПідтримка. Допомогою з 8 до 31 березня 2022 року скористалися 4,7+ млн українців. Узимку 2024 року додали в Дію послугу Зимова єПідтримка, щоб українці змогли отримати одноразову допомогу від держави в розмірі 1 000 гривень. Заяви про виплату подали вже близько 3 млн українців.
Brave1
У 2023 році запустили defense tech cluster Brave1 — єдину платформу для розвитку оборонних інновацій в Україні та їхнього fast track на фронт. Це спільний проєкт з Міноборони, Генштабом ЗСУ, РНБО, Мінекономіки й Мінстратегпромом.
Головні досягнення:
- 1 500+ компаній подалися на платформу;
- 3 400+ розробок зареєстровано на платформі;
- 470+ грантів на 1,3 млрд грн видано розробникам;
- 260+ розробок кодифіковано за стандартами НАТО за сприяння Brave1;
- 290+ інвесторів із 35+ країн вклали 40+ млн дол. у 2024 році;
- Планується залучити 100+ млн дол. у 2025 році.
Один із пріоритетів Brave1 — наземні роботизовані комплекси (НРК), які допомагають захисникам: ведуть розвідку, атакують, мінують та розміновують, евакуюють поранених. На платформі вже 300+ НРК. Вони стануть наступним геймченджером війни, як колись БПЛА, і будуть асиметричною відповіддю на чисельну перевагу ворога.
Системно працюємо в напрямі РЕБ/РЕР. Кількість рішень у цій сфері зросла з 10 до 240+, з них понад 40 відповідають стандартам НАТО. В Україні з’явився окопний РЕБ, що ефективно допомагає військовим.
Створено дрони-перехоплювачі, які збивають російські Орлани. Вони вже працюють на Харківщині, Сумщині, Запоріжжі. Деякі дрони знищили вже десяток ворожих БПЛА.
Розроблено власні дрони на заміну Мавіку, щоб зменшити залежність від імпорту. Три моделі — Лінза та Зум від Frontline і Шмавік від «Реактивних дронів» — уже відповідають стандартам НАТО. Вони стійкі до ворожих атак і виготовляються з українських деталей.
Україна також почала контрактувати FPV-дрони з AI-донаведенням. Вони стійкі до РЕБу й можуть самостійно знаходити цілі.
Brave1 підтримує створення українських ракет. Ракетна програма — наш фокус і пріоритет зараз. У майбутньому буде ще більше випробувань і нових видів ракет, які допоможуть знищувати ворога там, де дрони не можуть дістати.
UNITED24 та UNITED24 Media
З ініціативи Президента України у 2022 році створено UNITED24 — офіційну фандрейзингову платформу України, яка за три роки зібрала 1,4+ млрд дол. (54,6+ млрд грн). На зібрані кошти:
- відбудували 29 мостів;
- передали 10 144 БПЛА / комплексів;
- закупили 106 морських дронів;
- відкрили перший в Україні Центр протимінної діяльності;
- передали 106 безпілотних наземних роботизованих комплексів;
- відновили меліораційний канал та повернули воду мешканцям Херсонщини;
- придбали 240 реанімобілів;
- передали 13 броньованих евакуаційних машин;
- закупили 12 інкубаторів для передчасно народжених;
- передали 657 генераторів для українських лікарень;
- відбудували 2 медичні заклади;
- відновили та здали в експлуатацію 8 будинків у Київській області;
- облаштували 3 укриття в школах;
- передали 3 броньовані піротехнічні машини легкого типу ПМ-Л.
Активно боремося з російською дезінформацією та формуємо власний інформаційний фронт. UNITED24 Media, створене у липні 2022 року, стало найбільшим у світі англомовним YouTube-каналом про Україну.
На сьогодні UNITED24 Media — це 1,5+ млн підписників та 1,1 млрд переглядів відео на YouTube, а також 4+ млрд переглядів у всіх соцмережах. Навесні 2024 року запущено новинний сайт, який завдяки розвиненим соціальним мережам за кілька місяців досяг стабільного трафіку в мільйон переглядів щомісяця.
UNITED24 Media реалізує onevoice-кампанії, які мають реальний вплив:
- Наше відео про справу Марії Львової-Бєлової показано перед слуханнями Міжнародного кримінального суду, що сприяло видачі ордерів на арешт її та Путіна.
- Разом із Президентом України та міністерствами провели кампанію проти участі росіян в Олімпійських іграх-2024, що призвело до заборони виступів у змаганнях для спортсменів-військових рф.
- Запустили глобальну кампанію проти участі актора російського походження Мілоша Биковича в серіалі White Lotus. Після медійного розголосу HBO розірвав із ним контракт.
Starlink
Станом на лютий 2025 року Україна отримала понад 40 000 терміналів разом із підписками, що було погоджено з міжнародними партнерами ще у 2022 році.
Ці термінали відіграють ключову роль у забезпеченні стабільного зв’язку для Сил оборони, критичної інфраструктури, державних установ, медичних і освітніх закладів, а також пунктів незламності.
Команда Мінцифри також активно працювала по треках євроінтеграції та міжнародної співпраці. З головного:
- Розпочато переговори про вступ України до ЄС.
- Уп’яте продовжено дію Спільної заяви операторів України та ЄС щодо доступного роумінгу для українців у ЄС.
- 25+ тис. пристроїв надано в межах ініціативи Laptops for Ukraine.
- Україна — учасник Програми ЄС «Цифрова Європа» — 14,6 млн євро (загальний фонд).
- Мінцифра — координатор Талліннського механізму, і за 2024 рік країнами-партнерами акумульовано 200 млн євро для посилення спроможності України в кіберпросторі.
- Відкрили другий у світі GovTech-центр у Києві в мережі World Economic Forum.
- Запустили Digital State UA — платформу, що об’єднає українські ініціативи в GovTech, IT та Tech, сприятиме партнерствам, інвестиціям і зміцнюватиме бренд України у світі.
- Продовжуємо співпрацювати з урядами, міжнародними організаціями та партнерами, приватним сектором.
Армія дронів
Запустили проєкт Армія дронів для забезпечення Сил оборони сучасними безпілотниками.
Проєкт створювався у 2022 році разом з Міноборони, Генштабом ЗСУ та Держспецзв’язку як глобальна фандрейзингова кампанія в межах UNITED24, а згодом — перетворився на держпрограму, яка нині відіграє ключову роль у розвитку не тільки ринку безпілотників, а й усього defense tech-сектору в Україні.
За перші півтора року від створення Армії дронів в Україні ухвалили 30+ революційних рішень для пришвидшення розвитку ринку дронів. Зокрема, завдяки врегулюванню закупівель дронів через систему Prozorro держава зекономила 4,5 млрд грн.
За три роки завдяки Армії дронів в Україні:
- у 100 разів збільшилося виробництво БПЛА;
- 500+ компаній займаються виробництвом дронів;
- 220+ розробок кодифіковані за стандартами НАТО;
- 1,2 млрд безпілотників різних типів отримали Сили оборони за 2024 рік.
єВорог
Навесні 2022 року, коли просування ворожої армії було на піку, Мінцифра створила чатбот єВорог у Telegram — @evorog_bot, щоб українці могли повідомляти Силам оборони про пересування окупантів чи їх техніки. Головна особливість — авторизація через Дію, щоб уникнути фейкових заявок.
Найчастіше українці повідомляли про особовий склад ворога та опорні пункти, ворожі танки, дрони, бронетехніку, авіацію, артилерію та РЕБ.
Результати роботи чатбота за три роки:
- 660+ тисяч українців уже скористалися єВорогом.
- Один користувач з окупованої території відправив 347 заявок про ворожу техніку.
- За допомогою єВорога вдалося знайти 33 системи зв’язку окупанта РЕДУТ-2УС.
- Українець із Запорізької області повідомив про російський РЕБ — наступного дня його знищили.
- Жителі двох вулиць одного міста масово надсилали заявки про колону ворожої техніки з ракетами — її знищили Сили оборони.
- Жителі 9 населених пунктів фіксували рух колони окупантів на 100 км маршруті. Надійшло 19 заявок з фото та відео, що допомогло Силам оборони.
- Мешканці окупованих територій надсилали точки запуску російських ракет, а також фільмували рейси ворожих гвинтокрилів та винищувачів.
Дія.Освіта
В умовах повномасштабної війни продовжили розвивати національну освітню платформу Дія.Освіта. З 2022 року на платформі зареєструвалося 1,3+ млн українців (загалом уже 2,4+ млн користувачів), у 2023 році перезапустили платформу, додали перекваліфікацію, підтримку ВПО та каталог вакансій.
З 2022 року 510+ тисяч українців долучилися до навчання з кібербезпеки (з початку роботи платформи — близько 1 млн), а з травня 2023 року 215+ тисяч пройшли освітні серіали для адаптації до змін на ринку праці.
Дія.Освіта стала флагманським проєктом Мінцифри з безбар’єрності. На сьогодні на платформі 13+ освітніх продуктів для військовослужбовців та ветеранів, понад 12 щодо ментального здоров’я українців. Загалом на платформі доступні 370+ освітніх продуктів.
Дія.Бізнес
Дія.Бізнес, попри виклики повномасштабної війни, продовжує допомагати українському бізнесу.
У 2022 році запустили Віртуальний центр Дія.Бізнес, який надав 20+ тисяч консультацій для ВПО та релокованого бізнесу через гарячу лінію та чатбот. Із лютого 2022 року портал Дія.Бізнес відвідали 11,6 млн користувачів (загалом 13,6+ млн).
Розвиваємо центри підтримки підприємців Дія.Бізнес:
- відновили центр у Бучі, який постраждав під час окупації;
- відкрили центр у Варшаві, щоб допомагати українським підприємцям за кордоном;
- відкрили нові центри в Україні — у Рівному, Луцьку та Івано-Франківську.
За три роки організовано 35 національних стендів та 6 торгових місій, у яких взяли участь 440+ компаній. Українські компанії підписали експортні контракти на 800+ млн грн у 2023–2024 роках (загалом 1,6+ млрд грн з 2020 року).
Мережею центрів Дія.Бізнес видано грантів на 240 млн грн та запущено освітньо-грантові програми для підтримки постраждалого та/або релокованого бізнесу. У 2024 році оновили портал Дія.Бізнес — персоналізований підхід, автоматичний запис на консультації, чатбот, нові розділи, зокрема для ветеранів.
CDTO Campus
В Україні бракує сильних менеджерів для впровадження ефективних змін та інновацій. Щоб це змінити, ми створили освітній проєкт для дійсних та майбутніх цифрових лідерів — CDTO Campus. Післявоєнна модернізація країни вимагатиме ще більше фахівців, здатних перетворювати ідеї на реальні цифрові рішення. І ми дбаємо про це вже зараз.
За рік CDTO Campus став частиною цифрової стійкості України: 440 випускників та 12 освітніх програм.
Мобільний зв’язок та інтернет
Оператори мобільного зв’язку Київстар, Vodafone та lifecell в умовах війни відновили 1 960 базових станцій у 524 населених пунктах. У 2024 році збудовано ще 3 400 станцій, а 4G з’явився у 809 населених пунктах.
Україна стала першою у світі за стабільністю фіксованого інтернету за рейтингом Digital Quality of Life Index. З 2022 року впроваджується технологія xPON, яка дає змогу користуватися інтернетом навіть під час знеструмлень: 4,2 млн людей вже під’єднані до xPON, з них 900+ тисяч — у 2024 році.
Під час війни з ініціативи Мінцифри провели Wi-Fi до 18 тисяч соцзакладів та укриттів, забезпечили доступом до інтернету українців у 200 населених пунктах на прикордонних територіях, продовжили пільгові умови роумінгу для українців в ЄС та проєкт інтернет-субвенції, завдяки якому 1 млн українців отримали доступ до інтернету.
Завдяки співпраці Мінцифри з операторами 97,9% населення (без урахування тимчасово окупованих територій) мають доступ до мобільного інтернету, 89% — до фіксованого.
Мережа ЦНАПів
За три роки повномасштабної війни система Центрів надання адміністративних послуг в Україні зазнала серйозних випробувань. Однак, попри виклики, мережа ЦНАПів не лише відновилася, а й стала ще більш доступною та сучасною.
Станом на 2025 рік в Україні надають послуги:
- 1 319 ЦНАПів;
- 138 територіальних підрозділів;
- 3 058 віддалених робочих місць;
- 29 мобільних ЦНАПів.
З початку вторгнення всі ЦНАПи працювали як центри турботи — допомагали реєструвати ВПО, приймали повідомлення про пошкоджене майно, надавали гуманітарну допомогу.
На сьогодні ЦНАПи приймають заяви про зруйноване житло, ВПО можуть отримати довідку та необхідні послуги. Запущено три цифрові послуги для ветеранів, які можна оформити онлайн через ЦНАПи, та запроваджено «єдине вікно» для обслуговування ветеранів та їхніх родин.
Відправ у Telegram