Розпочали вивільнення частот 700 МГц від телебачення: Україна виконує зобов’язання перед ЄС

Законодавство ЄС зобов’язує держави-члени й держави-кандидати звільнити радіочастотний діапазон 700 МГц, зокрема, для розвитку 5G. Перший етап Мінцифра завершила успішно — у Львівській, Волинській і Рівненській областях замінили обладнання, щоб усунути спектральні перешкоди. Це важливий крок для укріплення партнерства з Польщею, яка вже активно розбудовує мережу нового покоління.

«Україна рухається до Європейського Союзу не лише шляхом імплементації норм ЄС, а й через активний внесок у формування спільного цифрового майбутнього. Звільнення діапазону 700 МГц — важливий крок на шляху до повноцінної цифрової інтеграції з ЄС. Ідеться не лише про виконання технічних вимог, адже ми втілюємо бачення єдиного цифрового простору, у якому Україна не просто готова стати учасником, а зможе ділитися своїм цифровим досвідом та інноваційними рішеннями. Разом із польськими та міжнародними партнерами ми створюємо спільне європейське цифрове майбутнє», — зазначила Валерія Іонан, заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції.

Щоб виконати зобов’язання перед ЄС, Мінцифра залучила польських колег і міжнародних партнерів, створила робочу групу та визначила оптимальне технічне рішення — заміну суматорів, обладнання, що об’єднує сигнали передавачів. Технічну реалізацію забезпечило ТОВ «Зеонбуд» — оператор телемережі, який має відповідну інфраструктуру та досвід.

«Завдяки цій ініціативі ми підтримуємо Україну в упровадженні технічних рішень, які покращують транскордонну координацію частот та цифрову інтеграцію. Це зміцнює співпрацю з європейськими партнерами та наближає Україну до єдиного цифрового ринку ЄС», — сказала Марія Гастон Бетран, технічна інституційна координаторка FIAP проєкту EU4DigitalUA.

Що зроблено зараз? Із грудня 2024 року тривали підготовчі роботи, а 20 березня 2025 року завершено перший етап:

  • оновлено обладнання на передавальних станціях у Львівській, Волинській і Рівненській областях;
  • усунуто частину перешкод для Польщі, що дало їм змогу безперешкодно використовувати 5G;
  • створено умови для подальшого звільнення частот в Україні.

Наступний етап — робота в Закарпатській області, щоб усунути завади на кордонах зі Словаччиною, Угорщиною та Румунією. Далі — переналаштування частот по всій країні.

Проєкт реалізовано завдяки підтримці програми DTA (USAID) та проєкту EU4DigitalUA, що фінансується Європейським Союзом і впроваджується FIAP.

Відправ у Telegram

Відправити
Логотип Міністерства цифрової трансформації

Міністерство цифрової трансформації України

Офіційний веб-сайт