BraveTech EU: створюємо окремий ринок defense-стартапів — інтерв’ю Михайла Федорова

Минулого тижня Україна та ЄС анонсували запуск BraveTech EU — спільної ініціативи, що масштабуватиме військові інновації на рівні континенту. 

Про нову ініціативу, заміну людей штучним інтелектом на полі бою та зміни в системі е-балів розповів Віцепремʼєр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров в інтерв’ю РБК-Україна.

BraveTech EU

В Україні вже два роки працює кластер Brave1, який став найбільший ангельським інвестором у defense tech-сфері в Україні та надав стартапам уже понад 2,2 млрд грн грантів.

«Зараз Brave1, цей успішний досвід, масштабується на Європу. По факту ми запускаємо європейський Brave, де зможемо продовжити інвестувати і в українські проєкти, і в європейські. Для цього буде окремий бюджет. Ми створюємо окремий ринок defense-стартапів», — зазначив Михайло Федоров.

На старті Україна та ЄС інвестують в ініціативу по €50 млн. Планується, що надалі фонд оперуватиме більшими сумами, адже вже є країни, які також готові доєднатися до BraveTech EU. Раніше європейські компанії мали корисні розробки, але не було зручної платформи, через яку Україна могла з ними співпрацювати. Тепер буде створено окремий спільний ринок для defense-стартапів.

Серед перших спільних проєктів можуть бути рішення з високим рівнем автономності, засоби для боротьби з КАБами та дронами, що працюють на оптоволокні. Їх можна буде масштабувати відповідно до ситуації на фронті.

ШІ у війні

Сьогодні штучний інтелект активно використовують у військових цілях: від декодування знімків та відео з поля бою, щоб знаходити ворожі позиції, до донаведення у FPV-дронах. Крім того, запускається окрема грантова програма щодо штучного інтелекту у БпЛА, адже це — майбутнє поле бою.

«Нам потрібно прибирати операторів БПЛА з поля бою. Росіяни створили підрозділ “Рубікон”, який активно полює за нашими операторами. Тому наше завдання — забезпечити максимально дистанційне керування і потім упровадити автономність. Це взагалі наступний крок війни. Завдання стоїть таке, щоб оператор міг керувати дроном на полі бою з будь-якого міста країни. Далі взагалі повна автономність дрона. Але це питання, можливо, років», — пояснив Михайло Федоров.

Оновлення системи е-балів

Нещодавно Уряд оновив програму Армія дронів.Бонус — систему мотивації військових підрозділів, також відому як єБали. Тепер на зароблені бойові бали військові зможуть отримувати не тільки БпЛА, а й РЕБи та наземні роботизовані комплекси. Весь процес відбуватиметься онлайн, щоб технології потрапляли на поле бою швидше і без зайвої паперової тяганини.

«Ми бачимо по цифрах, як зросли деякі підрозділи, які стали отримувати більше дронів саме завдяки цій мотиваційній системі. Крім того, є багато непрямих результатів. З одного боку, зростає підрозділ, а з іншого — ми отримуємо дані, які дозволяють ухвалювати правильні управлінські рішення. У нас зібралися дані про поле бою в реальному часі, яких немає в жодній системі», — наголосив Михайло Федоров.

Більше цікавого про рішення проти шахедів, українську балістику та розвиток Brave1 — у повному інтерв’ю за посиланням.

Відправ у Telegram

Відправити
Логотип Міністерства цифрової трансформації

Міністерство цифрової трансформації України

Офіційний веб-сайт