9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією

Прес-офіс
09 грудня 2019, 19:06
alt 230

Цифра дня: щороку понад 3,5 трлн доларів йдуть на хабарі та корупційні схеми, що становить понад 5% світового ВВП. Це негативно впливає на якість освіти, охорони здоров’я, справедливість, демократію та економічний розвиток країн.

Розповідаємо вам про це не для того, щоб засмутити. Ми просто хочемо нагадати, що з ініціативи ООН, починаючи від 2004 року, 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією. Для нас цей день по-справжньому важливий. Адже саме цифровізація економіки та державного управління в цілому – найпотужніша зброя у цій боротьбі.

На замовлення Мінцифри та Фонду Східна Європа Офіс ефективного регулювання (BRDO) провів дослідження у межах проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» та програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP).

Результати свідчать про таке: у зв’язку із запуском певних державних послуг онлайн більше 50% респондентів відзначають антикорупційну динаміку в Україні як позитивну. Деякі з е-послуг дістали позитивну оцінку 80% респондентів. І лише 1% опитаних вважає, що антикорупційна динаміка в Україні регресує. Більш детальною інформацією щодо дослідження ми поділимося з вами згодом.

Як саме діджиталізація протидіє корупції?

  • Чимало корупційних діянь відбуваються за безпосереднього контакту зацікавлених осіб, а отже – необхідно звести до мінімуму кількість особистих контактів між громадянами та чиновниками. Наша «Держава у смартфоні» працюватиме саме так.
  • Інформація про процесну діяльність влади у цифровому форматі, підсилена прозорістю та доступом цієї інформації для людей і експертної спільноти зокрема, знизить рівень корупції та поступово знищить її як явище.

Продемонструємо це на прикладі нашого соратника з питань цифровізації – Естонії. Країні, яка ще на початку 90-х вважалася однією з найкорумпованіших держав регіону, вдається стримувати корупцію найефективніше серед усіх країн з перехідною економікою.

  • Всесвітній банк у межах своєї програми «Глобальний індикатор ефективності управління» (WGI – Worldwide Governance Indicator) розкриває загальні та індивідуальні індикатори, що стосуються якості управління. За 100-бальною шкалою підсумкового рейтингу Естонія отримала 89,9 бал.
  • 2018 року, згідно з Індексом сприйняття корупції (рейтинг складає Transparency International – неурядова міжнародна організація з боротьби з корупцією та дослідження рівня корупції у світі), Естонія з оцінкою в 73 бали була серед найменш корумпованих країн світу.

Нещодавно під час підписання меморандуму про співпрацю з Естонією у сфері діджиталізації Президент України Володимир Зеленський зазначив: «Ми бачимо, що перехід на електронні послуги не тільки звільнив Естонію від бюрократії та оптимізував управління, а й підвищив довіру громадян до влади. Цифровізація в Естонії допомогла створити чесні правила для бізнесу та сприятливий інвестиційний клімат. У свою чергу в Україні ми розпочали проєкт «держава у смартфоні», який одночасно полегшить життя громадян та ускладнить життя корупціонерів».

Відправ у Telegram

Відправити

Щотижня надсилаємо дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

Не ввели email

check
Перевірте пошту та підтвердьте свій email, щоб отримувати листи від Мінцифри
check
Дякуємо. Ви підписані на новини мінцифри.