Відповіді на питання до вебінару «Мінцифра: як Закон щодо оптимізації ЦНАП змінить сферу адмінпослуг?»

31 грудня 2020, 16:44

 

1.                       «У ЦНАП РДА планується звільнення, ЦНАП в ОТГ відмовляються працевлаштовувати адміністраторів. беруть тільки державних реєстраторів.

Що робити, коли Казанківська ОТГ не бажає працевлаштовувати працівників ЦНАП Казанківської РДА та не виконує умови Меморандуму? Нас, професіоналів, буквально викидають на вулицю.

Має бути законодавчо прописано: «З обов’язковим переведенням адміністраторів РДА», а не рекомендації. Їх не виконують!

Переконайте ОТГ створити ЦНАП і перевести нас! Тоді називайте, як хочете, і позначки повісимо будь-які!

У мене питання: чому на законодавчому рівні адміністратори РДА не захищені? Чому ми не можемо перейти до ОТГ по закону в обов’язковому порядку?

Небажання органів місцевого самоврядування створювати ЦНАП та брати участь у трансформації ЦНАП РДА, зокрема приймати на роботу колишніх працівників ЦНАП РДА.

Питання трансформації ЦНАП, а саме збереження кадрового складу працівників ЦНАП РДА. Рекомендації по переведенню працівників ЦНАП РДА до ЦНАП ОМС, на жаль, залишаються тільки рекомендаціями, а не обов'язком».

Згідно з пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 17 листопада 2020 року № 1009-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» (далі – Закон № 1009) під час реорганізації районних державних адміністрацій у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України переведення державного службовця на посаду служби в органах місцевого самоврядування здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу, за умови відповідності його професійної компетентності кваліфікаційним вимогам до відповідної посади.

Сьогодні на виконання абзаців другого та третього підпункту 2 пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 Міністерством цифрової трансформації України розробляються проекти актів Уряду:

– план створення центрів надання адміністративних послуг міськими, селищними радами, що здійснюють свої повноваження в населених пунктах – адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), та ліквідації центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях;

– методичні рекомендації щодо утворення центрів надання адміністративних послуг міськими, селищними радами, що здійснюють свої повноваження в населених пунктах – адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), та ліквідації центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях, передбачивши, зокрема, передачу з державної власності чи спільної власності територіальних громад району в комунальну власність відповідних селищних, міських громад об’єктів нерухомого та рухомого майна центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях, що ліквідуються.

Зазначеними актами, серед іншого, пропонуються заходи соціально-правового захисту працівників у зв'язку з ліквідацією центрів.

Також зазначаємо, що центральним органом виконавчої влади, який відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень, запитів на інформацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, що стосуються застосування Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, надає на них узагальнені відповіді, крім тих, вимоги до порядку розгляду та надання відповіді на які визначено законом, є Національне агентство України з питань державної служби.

2.                       «Алгоритм переведення державних реєстраторів, які є в штаті ЦНАП при РДА, до ЦНАП ОМС? Відповідно до статті 6 Закону № 943 мова йде про адміністраторів, у тому числі тих, які виконують функції держреєстраторів.

Державні реєстратори ЦНАПу при виконкомі при переведенні до ОТГ підлягають спецперевірці? Звільнені тільки держреєстратори РДА?».

Згідно з пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 17 листопада 2020 року № 1009-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» (далі – Закон № 1009) під час реорганізації районних державних адміністрацій у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України переведення державного службовця на посаду служби в органах місцевого самоврядування здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу, за умови відповідності його професійної компетентності кваліфікаційним вимогам до відповідної посади.

Відповідно до пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 03 листопада 2020 року № 943 «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» (далі – Закон № 943) визначено, що переведення державних службовців з посад адміністраторів центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях, що ліквідуються, на такі самі посади в органах місцевого самоврядування може здійснюватися за згодою сторін без проведення конкурсу та з урахуванням положень Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Спеціальна перевірка діяльності державного реєстратора у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань у такому разі не здійснюється.

Наказом Міністерства юстиції від 23 грудня 2020 року № 4423/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2020 року за № 1288/35571, внесені зміни до Змін до Кваліфікаційних вимог до державного реєстратора, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 29 грудня 2015 року № 2790/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1667/28112 (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 04 листопада 2019 року № 3388/5), з урахуванням яких спеціальна перевірка діяльності державного реєстратора в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань не проводиться у випадках переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора в межах одного суб’єкта державної реєстрації чи переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора у зв’язку з реорганізацією або ліквідацією суб’єкта державної реєстрації, передачі або делегування повноважень і функцій від одного суб’єкта державної реєстрації до іншого.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі – виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації, є Міністерство юстиції України (пункт 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228).

Відтак для отримання детальної інформації рекомендуємо звернутися до Міністерства юстиції України.

 

3.                       «Якщо ЦНАП в ОТГ ще не створили, чи можна перевести адміністраторів РДА ЦНАП без згоди ОТГ?».

Згідно з пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1009 під час реорганізації районних державних адміністрацій у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України переведення державного службовця на посаду служби в органах місцевого самоврядування здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу, за умови відповідності його професійної компетентності кваліфікаційним вимогам до відповідної посади.

Також центральним органом виконавчої влади, який відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень, запитів на інформацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, що стосуються застосування Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, надає на них узагальнені відповіді, крім тих, вимоги до порядку розгляду та надання відповіді на які визначено законом, є Національне агентство України з питань державної служби.

 

4.                       «Якщо у районному центрі є ЦНАП ОМС, то коли почнеться ліквідація ЦНАП РДА і що буде з працівниками?».

Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 центри надання адміністративних послуг, утворені при районних державних адміністраціях, функціонують до початку роботи центрів надання адміністративних послуг, утворених відповідними міськими, селищними радами в адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), але не пізніше 31 грудня 2021 року.

Відповідно до законодавства у сфері праці, трудових відносин та зайнятості населення, райдержадміністрація повинна вжити такі заходи щодо соціально-правового захисту працівників у зв’язку з ліквідацією центрів надання адміністративних послуг:

1) персонально попередити працівників, які підлягають вивільненню, не пізніше ніж за два місяці (державних службовців – не пізніше ніж за 30 календарних днів);

2) повідомити службу зайнятості про заплановане вивільнення працівників, якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України «Про зайнятість населення»;

3) запропонувати працівникам вакантні посади, якщо такі є в наявності;

4) сприяти переведенню працівників на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, зокрема на роботу у Центр, що утворюється органом місцевого самоврядування;

5) не пізніше трьох місяців з часу прийняття рішення про вивільнення (у разі вивільнення державних службовців не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованих звільнень) надати професійним спілкам інформацію та провести з ними консультації, передбачені законодавством;

6) отримати згоду профспілкового органу на звільнення тих працівників, які є членами профспілки, зокрема обрані до складу профспілкових органів (крім випадків, передбачених статтями 43, 431 та 252 Кодексу законів про працю України);

7) врахувати переважне право окремих категорій працівників на залишення на роботі та норми законодавства щодо заборони звільняти окремі категорії працівників з ініціативи роботодавця;

8) провести остаточний розрахунок із працівниками та виплатити у визначених законодавством випадках вихідну допомогу.

Також зазначаємо, що центральним органом виконавчої влади, який відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень, запитів на інформацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, що стосуються застосування Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, надає на них узагальнені відповіді, крім тих, вимоги до порядку розгляду та надання відповіді на які визначено законом, є Національне агентство України з питань державної служби (Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500).

5. «Потрібен чіткий алгоритм переходу людей із ЦНАПу РДА у ЦНАП ОМС, написаний простою і доступною мовою.

Перехід реєстраторів із РДА у ОМС без спецперевірки. Чи потрібно залишати працівника за веденням архіву органу реєстрації при трансформації ЦНАПу РДА у ЦНАП ОТГ?».

Регулює відносини, що виникають у зв’язку зі вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця Закон України «Про державну службу».

Також на державних службовців у частині відносин, не врегульованих зазначеним Законом, поширюється дія норм законодавства про працю.

Регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених зазначеним Законом.

Центральним органом виконавчої влади, який відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень, запитів на інформацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, що стосуються застосування Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, надає на них узагальнені відповіді, крім тих, вимоги до порядку розгляду та надання відповіді на які визначено законом, є Національне агентство України з питань державної служби (Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500).

Згідно з пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1009 під час реорганізації районних державних адміністрацій у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України переведення державного службовця на посаду служби в органах місцевого самоврядування здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу, за умови відповідності його професійної компетентності кваліфікаційним вимогам до відповідної посади.

Наказом Міністерства юстиції від 23 грудня 2020 року № 4423/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2020 року за № 1288/35571, внесені зміни до Змін до Кваліфікаційних вимог до державного реєстратора, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 29 грудня 2015 року № 2790/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1667/28112 (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 04 листопада 2019 року № 3388/5), з урахуванням яких спеціальна перевірка діяльності державного реєстратора в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань не проводиться у випадках переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора в межах одного суб’єкта державної реєстрації чи переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора у зв’язку з реорганізацією або ліквідацією суб’єкта державної реєстрації, передачі або делегування повноважень і функцій від одного суб’єкта державної реєстрації до іншого.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі – виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації, є Міністерство юстиції України (пункт 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228).

Відтак для отримання детальної інформації рекомендуємо звернутися до Міністерства юстиції України та Національного агентства України з питань державної служби.

6. «Хотілось би отримати пояснення стосовно пункту 6 розділу ІІ Закону України № 943, а саме «6. Переведення державних службовців з посад адміністраторів центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях, що ліквідуються, на такі самі посади в органах місцевого самоврядування може здійснюватися за згодою сторін без проведення конкурсу та з урахуванням положень Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Спеціальна перевірка діяльності державного реєстратора у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань у такому разі не здійснюється.».

У Законі йде мова лише про адміністраторів, але в ЦНАП РДА працюють не тільки адміністратори. Як у такому випадку бути державним реєстраторам або керівникам, у яких в назві посади немає слова «адміністратор»?».

Згідно з пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1009 під час реорганізації районних державних адміністрацій у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України переведення державного службовця на посаду служби в органах місцевого самоврядування здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу, за умови відповідності його професійної компетентності кваліфікаційним вимогам до відповідної посади.

Наказом Міністерства юстиції від 23 грудня 2020 року № 4423/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2020 року за № 1288/35571, внесені зміни до Зміни до Кваліфікаційних вимог до державного реєстратора, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 29 грудня 2015 року № 2790/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1667/28112 (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 04 листопада 2019 року № 3388/5), з урахуванням яких спеціальна перевірка діяльності державного реєстратора в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань не проводиться у випадках переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора в межах одного суб’єкта державної реєстрації чи переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора у зв’язку з реорганізацією або ліквідацією суб’єкта державної реєстрації, передачі або делегування повноважень і функцій від одного суб’єкта державної реєстрації до іншого.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі – виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації, є Міністерство юстиції України (пункт 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228).

Відтак для отримання детальної інформації рекомендуємо звернутися до Міністерства юстиції України.

7. «ЦНАП РДА було ліквідовано 31.12.2019 та створено ЦНАП ОМС. Яка доля майна, яке було закуплене у 2013 році за кошти державної субвенції на оргтехніку та предмети довгострокового використання?

Також цікавить питання щодо майна ліквідованих ЦНАП РДА, яке було придбане за кошти донорів».

Майно, придбане за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (так само як і за кошти проектів міжнародної технічної допомоги або інших донорських організацій), передається бенефіціару/реципієнту (органу виконавчої влади, ОМС тощо) та в обов'язковому порядку зараховується на його баланс для обліку. Таке майно може бути передане, зокрема, від РДА до відповідного ОМС у порядку, визначеному законодавством.

8. «Як правильно передати майно та техніку з РДА до ОМС при трансформації ЦНАП?

Якщо у районному центрі є ЦНАП ОМС, то можна з ЦНАП РДА отримати майно? Як це оформити?».

Основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну визначає Закон України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».

Порядок безоплатної передачі об’єктів права державної власності із сфери управління державних органів, які відповідно до законодавства здійснюють функції з управління державним майном до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій визначає Положення про порядок передачі об’єктів права державної власності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482.

Передача майна з державної у комунальну власність для функціонування Центру здійснюється безоплатно за рішенням Кабінету Міністрів України, за умови, що орган місцевого самоврядування надав згоду на прийняття зазначеного майна та взяв зобов’язання використовувати його за цільовим призначенням і не відчужувати в приватну власність.

Передача майна зі спільної власності територіальних громад у комунальну власність міської, селищної громади для забезпечення функціонування центру надання адміністративних послуг здійснюється безоплатно за рішенням районної (обласної) ради, в управлінні якої перебуває зазначене майно.

Основні вимоги до подання та розгляду пропозицій щодо передачі об’єктів з комунальної у державну власність, а також утворення і роботи комісії з питань передачі об’єктів у державну власність відповідно до Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» визначає Порядок подання та розгляду пропозицій щодо передачі об’єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об’єктів у державну власність, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482.

Сьогодні на виконання розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 Міністерством цифрової трансформації України розробляються методичні рекомендації щодо утворення центрів надання адміністративних послуг міськими, селищними радами, що здійснюють свої повноваження в населених пунктах – адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), та ліквідації центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях, якими, зокрема, описано передачу з державної власності чи спільної власності територіальних громад району в комунальну власність відповідних селищних, міських громад об’єктів нерухомого та рухомого майна центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях, що ліквідуються.

9. «Передача обладнання від ЦНАП РДА до новоствореного ЦНАП ОМС, зокрема у разі, якщо ЦНАП РДА трансформується у ЦНАП громади, утвореної на території району (станом на 01.01.2020), але яка не була адміністративним центром такого району. Наприклад, на території району утворено декілька ОТГ. ЦНАП РДА трансформується у ЦНАП ОМС однієї з громад. Як здійснити процес передачі?».

Відповідно до пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 міським та селищним радам, що здійснюють свої повноваження в населених пунктах – адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), незалежно від кількості мешканців територіальної громади утворити центри надання адміністративних послуг та прийняти (за потреби) майно центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях, що ліквідуються, до 1 січня 2022 року.

Відтак пріоритет для передачі майна міським та селищним радам, що здійснюють свої повноваження в населених пунктах адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року). Якщо ж відповідна рада територіальної громади, населений пункт якої є центром району, не потребує додаткового майна (і це підтверджено відповідним листом від неї), то таке майно може бути передано іншій територіальній громаді за рішенням власника такого майна (при наявності, наприклад, офіційного звернення).

10. «Коли чекати законодавчі акти щодо переліку та примірного регламенту?».

Пунктом 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 встановлено, що Кабінет Міністрів України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом має забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

11. «Чи буде розроблено типовий договір між ОМС?».

Організаційно-правові засади співробітництва територіальних громад, принципи, форми, механізми такого співробітництва, його стимулювання, фінансування та контролю визначає Закон України «Про співробітництво територіальних громад».

Відповідно до статті 9 зазначеного Закону примірна форма договору про співробітництво визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері розвитку місцевого самоврядування.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, є Міністерство розвитку громад та територій (пункт 1 Положення про Міністерство розвитку громад та територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року № 197).

Примірні форми договорів про співробітництво територіальних громад затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27 серпня 2014 року № 233.

12. «Цікавлять питання надання послуг соціального характеру у зв'язку з прийняттям постанови КМУ № 1035. Чи є вже затверджені типові ІК та ТК по соцпослугам тощо?».

Типові інформаційні картки адміністративних послуг у сфері соціального захисту населення наразі затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 11 травня 2019 року № 723.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов’язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім’ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім’ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей, є Міністерство соціальної політики України (пункт 1 Положення про Міністерство соціальної політики від 17 червня 2015 року № 423).

Відтак для отримання роз’яснення стосовно порушеного питання рекомендуємо звернутися до Міністерства соціальної політики України. 

13. «З якого часу надання адміністративної послуги соціального характеру з використанням ПК «ІІС «Соціальна громада» буде обов’язковим для ЦНАП?».

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 року № 1035 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесені зміни до низки постанов Кабінету Міністрів України, які регулюють питання надання окремих адміністративних послуг соціального характеру.

Вказаними змінами, зокрема, передбачено, що:

– починаючи з 01 січня 2021 року, заяви з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний вебсайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг);

до 01 березня 2021 року посадова особа виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг, яка приймає заяву з необхідними документами, за наявності технічної можливості реєструє заяву та формує електронну справу (заповнює відповідні електронні форми з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики) і не пізніше наступного робочого дня надсилає електронну справу відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення засобами електронного зв’язку через інформаційні системи Мінсоцполітики з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах»;

з 01 березня 2021 року заяви з необхідними документами приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи; заяви з необхідними документами (після формування електронної справи) у паперовому вигляді передаються відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення не рідше ніж раз на два тижні.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов’язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім’ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім’ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей, є Міністерство соціальної політики України (пункт 1 Положення про Міністерство соціальної політики від 17 червня 2015 року № 423).

Відтак для отримання роз’яснення стосовно порушеного питання рекомендуємо звернутися до Міністерства соціальної політики України.

14. «Чи повинні приймати соціальні послуги ЦНАП РДА з 01.01.2021? Чи тільки ЦНАПи ОМС?».

Відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 року № 1035 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», з 01 березня 2021 року заяви з необхідними документами приймаються посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або центру надання адміністративних послуг.

Згідно з частиною другою статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» центри надання адміністративних послуг утворюються:

1) Київською, Севастопольською міською, районною у місті Києві, Севастополі державною адміністрацією;

2) міською, селищною, сільською радою.

Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 центри надання адміністративних послуг, утворені при районних державних адміністраціях, функціонують до початку роботи центрів надання адміністративних послуг, утворених відповідними міськими, селищними радами в адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), але не пізніше 31 грудня 2021 року. 

15. «Чи можна залучати представників УСЗН до прийому соціальних послуг у ЦНАПі?

Чи можуть представники соцзахисту (відповідно до підписаної угоди про співпрацю між УПСЗН та міською радою) здійснювати прийом громадян у ЦНАПі з 01.01.2021?».

Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» у центрах надання адміністративних послуг послуги надаються адміністратором центру, у тому числі шляхом його взаємодії з суб’єктами надання адміністративних послуг.

У виняткових випадках (якщо послуги у центрах надання адміністративних послуг не можуть бути надані адміністратором або таке їх надання є значно гіршим для інтересів суб’єктів звернення та/або публічних інтересів) окремі адміністративні послуги можуть надаватися через центр надання адміністративних послуг посадовими особами суб’єктів надання адміністративних послуг на підставі узгоджених рішень з органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

16. «З 01.01.2021 надання адмінпослуг соціального характеру в містах обласного значення передбачається через уповноважену особу/виконавчий орган міської ради або ЦНАП. Тобто через УСЗН або через ЦНАП?».

Відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 року № 1035 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», передбачається можливість прийняття виконавчими органами міських рад міст обласного значення та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних в м. Києві державних адміністрацій заяв із необхідними документами і після 01 січня 2021 року.

17. «Підтримка всіх ЦНАПів. Чи можна на законодавчому рівні закріпити підключення адміністраторів ЦНАП до реєстрів ДГК, РАЦСу, соцпослуг (бажано на безоплатній основі)?

За законом підключення до реєстрів безоплатне, а ви, напевно, добровільно підписуєте якісь договори на платні послуги. Підкажіть, який закон це передбачає».

Відповідно до частини дев’ятої статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги» суб’єкти надання адміністративних послуг, підприємства, установи або організації, що належать до сфери його управління, які володіють документами або інформацією, необхідними для надання адміністративної послуги, зобов’язані забезпечити безоплатний віддалений доступ до власних інформаційних систем та електронних баз даних (реєстрів), що містять інформацію, необхідну для надання адміністративних послуг, адміністраторам ЦНАП та суб’єктам надання таких адміністративних послуг, у тому числі через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.

Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Процедуру ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян визначає Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064.

18. « Як запустити реєстр ДРАЦС у ЦНАП? Який перелік документів та алгоритм дій?».

Процедуру ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян визначає Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064.

Доступ до Реєстру надається на підставі договору, укладеного між органом державної влади, органом місцевого самоврядування, посадовій особі якого надається такий доступ, та адміністратором Реєстру.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі – виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації, є Міністерство юстиції України (пункт 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228).

Відтак для отримання детальної інформації рекомендуємо звернутися до Міністерства юстиції України 

19. «Чи буде фінансування ЦНАП ПК «ІІС «Соціальна громада»?».

У 2021 році планується здійснювати компенсацію на підключення до ПК «ІІС «Соціальна громада» за рахунок відповідної бюджетної програми, передбаченої Мінсоцполітики.

Для отримання детальної інформації рекомендуємо звернутися до Міністерства соціальної політики України.

20. «Чи можна інтегрувати до ПК «Вулик» «ІІС «Соціальна громада» для здійснення ефективного динамічного моніторингу?».

Станом на сьогодні така можливість не реалізована. Мінцифри наразі здійснює заходи для вирішення зазначеного питання.

21. «Як адміністратору отримати доступ до ДЗК? Вимоги скасовані, але який алгоритм? Підключення ДЗК платне? До кого звертатись щодо підключення до ДЗК – до Головного управління Держгеокадастру чи районних управлінь Держгеокадастру?».

Алгоритм надання доступу до відомостей Державного земельного кадастру уповноваженим посадовим особам органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та адміністраторам центрів надання адміністративних послуг визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051.

Відповідно до положень зазначеного Порядку надання доступу до Державного земельного кадастру адміністраторам центрів надання адміністративних послуг здійснюється адміністратором Державного земельного кадастру за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням телекомунікаційних каналів зв’язку та кваліфікованого електронного підпису.

Послуги із забезпечення доступу, а саме підключення, до Державного земельного кадастру надаються адміністратором Державного земельного кадастру згідно із заявою про надання доступу до відомостей Державного земельного кадастру.

Заява подається до Держгеокадастру в паперовій чи електронній формі. Заява в електронній формі посвідчується власним кваліфікованим електронним підписом (печаткою) заявника.

До заяви додається довідка про результати стажування або виконання обов’язків Державного кадастрового реєстратора.

Держгеокадастр у день надходження заяви розглядає її та передає адміністратору Державного земельного кадастру для проведення перевірки відповідності автоматизованого робочого місця користувача Державного земельного кадастру та програмного забезпечення вимогам, зазначеним у Порядку.

Адміністратор Державного земельного кадастру протягом трьох робочих днів проводить зазначену перевірку та надає Держгеокадастру акт перевірки.

У разі відповідності автоматизованого робочого місця користувача Державного земельного кадастру та програмного забезпечення вимогам Держгеокадастр протягом одного робочого дня з моменту надходження акта перевірки надає адміністратору Державного земельного кадастру дозвіл на надання доступу до відомостей Державного земельного кадастру, що здійснюється безоплатно протягом одного робочого дня з моменту отримання такого дозволу.

Центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері Державного земельного кадастру є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (пункт 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15).

Для отримання роз’яснення щодо порушеного питання рекомендуємо звернутися до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

22. «Чи є можливість підключити адміністраторів ЦНАПу при РДА до ІІС «Соціальна громада»?».

Чинним законодавством не передбачені обмеження щодо підключення ЦНАП РДА до ІІС «Соціальна громада».

Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства соціальної політики від 22 січня 2020 року № 45 «Про підключення до програмного комплексу «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада»» державному підприємству «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» необхідно забезпечити підключення до Програмного комплексу робочих місць посадових осіб виконавчих органів сільських, селищних, міських (у тому числі об’єднаних територіальних громад), районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрів надання адміністративних послуг, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій та структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних державних адміністрацій за зверненнями суб’єктів упровадження і пропозиціями органів соціального захисту населення ОДА.

Згідно з частиною другою статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» центри надання адміністративних послуг утворюються:

1) Київською, Севастопольською міською, районною у місті Києві, Севастополі державною адміністрацією;

2) міською, селищною, сільською радою.

Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 центри надання адміністративних послуг, утворені при районних державних адміністраціях, функціонують до початку роботи центрів надання адміністративних послуг, утворених відповідними міськими, селищними радами в адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), але не пізніше 31 грудня 2021 року.

Центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, є Міністерство соціальної політики України (пункт 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423).

Для отримання роз’яснення рекомендуємо звернутися до Міністерства соціальної політики України.

23. «До якого часу функціонує ЦНАП РДА згідно з новим законодавством, якщо в районі 3 громади, створено ЦНАП в 1 громаді, а послуги надаються тільки у сфері реєстрації нерухомості та бізнесу та місця проживання?».

Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 центри надання адміністративних послуг, утворені при районних державних адміністраціях, функціонують до початку роботи центрів надання адміністративних послуг, утворених відповідними міськими, селищними радами в адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), але не пізніше 31 грудня 2021 року.

24. «Яка доля ЦНАП РДА зі статусом ВЦА? Вибори на території не проведені згідно з постановою ЦВК, ОМС не створені... Як такому ЦНАП трансформуватися?».

Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 центри надання адміністративних послуг, утворені при районних державних адміністраціях, що набули статусу військово-цивільних адміністрацій відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», продовжують здійснення повноважень із надання адміністративних послуг на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці до відкриття першої сесії новообраної відповідної ради.

25. «Чи необхідно ЦНАП при РДА ліквідованих районів наразі підключатись до послуги «єМалятко»? Такі РДА незабаром будуть ліквідовані».

Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 центри надання адміністративних послуг, утворені при районних державних адміністраціях, функціонують до початку роботи центрів надання адміністративних послуг, утворених відповідними міськими, селищними радами в адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), але не пізніше 31 грудня 2021 року.

Наразі у кожного функціонуючого центру надання адміністративних послуг є можливість подати документи для отримання доступу до Порталу Дія для надання комплексної послуги «єМалятко» з метою поліпшення та спрощення для громадян отримання послуги.

26. «Як заповнювати заяву при реєстрації ФОПів та юридичних осіб, особливо щодо змін, які є платними? Якась помилка – і відмова у зв'язку з неможливістю редагувати заяви у новому реєстрі.

Адміністратор ЦНАП не має повністю знати всі деталі реєстрації юридичних осіб, тому і не може брати на себе відповідальність за заповнення заяви на платні послуги. Як перекласти відповідальність на заявника? Як пояснити заявнику, що десь не проставили якусь галочку в заяві?».

Відповідно до статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністратор – це посадова особа органу, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, яка надає адміністративні послуги або організовує їх надання шляхом взаємодії з суб’єктами надання адміністративних послуг.

Основними завданнями адміністратора є, зокрема, надання суб’єктам звернень вичерпної інформації та консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг, прийняття від суб’єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних послуг, їх реєстрація та подання документів (їх копій) відповідним суб’єктам надання адміністративних послуг не пізніше наступного робочого дня після їх отримання; організаційне забезпечення надання адміністративних послуг суб’єктами надання адміністративних послуг.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про адміністративні послуги» центри надання адміністративних послуг та суб’єкти надання адміністративних послуг у випадках, передбачених законодавством, а також на вимогу суб’єкта звернення, забезпечують складання заяви в електронній формі, її друк та надання суб’єкту звернення для перевірки та підписання.

Процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі – державна реєстрація), права та обов’язки суб’єктів у сфері державної реєстрації визначає Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року № 359/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 лютого 2016 року за № 200/28330.

27. «Якщо єМалятко надавати в сільській громаді, то свідоцтво потрібно забирати у відділі РАЦС чи можна друкувати одразу на місці?

єМалятко має надаватися в ОТГ, свідоцтво потрібно забирати у ДРАЦС чи можна друкувати на місці? Сьогодні розмовляла з представником НАІС, який сказав, що свідоцтво необхідно забирати у ДРАЦС районного центру».

Відповідно до пункту 10 Порядку надання комплексної послуги «єМалятко», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 року № 691, інформування заявника про результати надання послуг під час надання комплексної послуги «єМалятко» здійснюється відповідним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, який надавав таку послугу, в день її надання за допомогою електронних засобів комунікації (SMS-повідомлення, електронна пошта, інші засоби зв’язку).

У тому разі, коли за результатом надання послуг відповідно до законодавства передбачено видачу документа, за вибором заявника такий документ може бути отриманий у відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування, який надавав таку послугу, або у разі подання заяви про державну реєстрацію народження через центр надання адміністративних послуг або заклад охорони здоров’я, в якому народилася дитина, – у відповідному центрі або закладі охорони здоров’я, або не пізніше наступного робочого дня з дня надання послуги, надісланий заявникові засобами поштового зв’язку за рахунок заявника.

28. «Довідку про склад сім`ї все-таки скасовано? Чому вимагають УПСЗН те, що виключено законом».

Відповідно до статті 5 Закону України «Про адміністративні послуги» виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги.

Згідно з частинами шостою та сьомою статті 9 зазначеного Закону забороняється вимагати від суб’єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.

Суб’єкт надання адміністративної послуги не може вимагати від суб’єкта звернення документи або інформацію, що перебувають у володінні суб’єкта надання адміністративних послуг або у володінні державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління. Для отримання адміністративної послуги суб’єкт звернення у випадках, передбачених законом, подає документи (якщо відомості, що містяться в них, не внесені до відповідних інформаційних баз в обсязі, достатньому для надання адміністративної послуги).

29. «Хто на сьогодні повинен залишитися зберігачем реєстраційних справ, якщо ЦНАП РДА трансформується? Або кому передавати ці справи, якщо створено декілька ОТГ?

ЦНАП ОТГ (адмінцентр району) функціонує вже декілька років. Ліквідація ЦНАПу РДА також має період до кінця 2021 року? Держреєстратори перевелися в інші ОТГ. Що робити з реєстраційними справами?

Передача реєстраційних справ, особливо у випадках, коли на території району (станом на 01.01.2020) утворено декілька громад. Наприклад, на території району утворено декілька ОТГ. ЦНАП РДА трансформується у ЦНАП ОМС однієї з громад. У ЦНАП РДА знаходяться реєстраційні справи щодо всієї території колишнього району. Як здійснити процес передачі?

Як передавати архіви? Кому і які періоди?».

Відповідно до статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна.

Згідно зі статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб’єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи – підприємця: щодо юридичної особи (крім громадського формування та релігійної організації) та фізичної особи – підприємця – у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях; щодо релігійної організації – у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, в обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях; щодо громадського формування, професійних спілок, їх організацій, об’єднань профспілок – у Міністерстві юстиції України, територіальних органах Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Водночас у Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 4338, яким передбачається, що реєстраційні справи у паперовій формі, сформовані у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень до набрання чинності цим Законом, протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом передаються суб’єктом, що до набрання чинності цим Законом уповноважений на зберігання реєстраційних справ, на зберігання до територіальних органів Міністерства юстиції України для подальшого формування реєстраційних справ в електронній формі.

Реєстраційні справи у паперовій формі, сформовані у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців до набрання чинності цим Законом, протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом формуються у реєстраційні справи в електронній формі відповідним суб’єктом, що до набрання чинності цим Законом уповноважений на зберігання реєстраційних справ, та передаються таким суб’єктом для подальшого їх формування та зберігання до відповідної сільської, селищної або міської ради за місцезнаходженням юридичної особи чи фізичної особи – підприємця.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі – виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації, є Міністерство юстиції України (пункт 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228).

Відтак для отримання детальної інформації рекомендуємо звернутися до Міністерства юстиції України.

30. «Прохання врегулювати питання категорії посад керівника ЦНАПу ОМС / адміністраторів та внести зміни до розпорядження КМУ від 24.04.2013 № 265-р.».

Категорії посад в органах місцевого самоврядування встановлюються відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (сім категорій посад).

Віднесення інших посад органів місцевого самоврядування, не зазначених у цій статті, до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням керівників відповідних органів місцевого самоврядування.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2013 року № 265 «Про віднесення посади адміністратора до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування» посаду адміністратора виконавчого органу міської (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим, районного значення), селищної ради віднесено до п’ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування; адміністратора виконавчого органу сільської ради – до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 1, підпункту 14 пункту 4 Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500, Національне агентство України з питань державної служби вносить в установленому порядку Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо віднесення посад в органах місцевого самоврядування, що не визначені у Законі України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також нових посад в органах місцевого самоврядування до відповідних категорій посад. 

31. «Чи можна покласти обов'язки адміністратора в старостатах при створенні віддалених робочих місць на спеціаліста старостату?».

Відповідно до частин першої та шостої статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» у разі утворення центру надання адміністративних послуг як постійно діючого робочого органу до його складу включаються окремі посадові особи виконавчих органів (структурних підрозділів) органу, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, на яких можуть покладатися всі або окремі завдання адміністратора.

За рішенням органу, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, окремі завдання адміністратора, пов’язані з наданням адміністративних послуг, отриманням заяв та документів, видачею результатів надання адміністративних послуг, може здійснювати староста.

Відтак покласти всі або окремі завдання адміністратора можна тільки у разі утворення ЦНАП як постійно діючого робочого органу на посадову особу виконавчого органу (структурного підрозділу) органу, який прийняв рішення про утворення ЦНАП. Також окремі завдання може здійснювати староста (член виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою; працює в ньому на постійній основі).

32. «У разі відсутності віддалених робочих місць адміністраторів ЦНАП, які завдання можуть бути покладені на старосту відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги»?».

Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» за рішенням органу, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, окремі завдання адміністратора, пов’язані з наданням адміністративних послуг, отриманням заяв та документів, видачею результатів надання адміністративних послуг, може здійснювати староста.

33. «Чи можуть державні реєстратори виконувати функції адміністратора?

Чи можуть адміністратори виконувати обов'язки державного реєстратора?».

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державним реєстратором є: 1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю «Правознавство», відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб’єктом державної реєстрації прав; 2) нотаріус; 3) державний, приватний виконавець – у разі накладення/зняття таким виконавцем арешту на нерухоме майно під час примусового виконання рішень відповідно до закону.

Повноваження державного реєстратора передбачені частиною третьою статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Вимоги законодавства у сфері надання адміністративних послуг та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та бізнесу не містять заборон покладання на адміністратора, в межах компетенції, інших завдань чи поєднання (однак не на умовах сумісництва або суміщення) однією посадовою особою у необхідних випадках функцій адміністратора та державного реєстратора. У такому разі у штатному розписі передбачається одна штатна одиниця, для якої затверджується одна посадова інструкція. Проте при розробці такого штатного розпису слід врахувати практику застосування класифікатора професій.

34. «А щодо керівників (адміністраторів) ЦНАПу РДА передпенсійного віку?».

Відповідно до статті 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» граничний вік перебування на службі в органах місцевого самоврядування становить 65 років. Ці обмеження не поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування, які обираються на відповідні посади.

Крім цього, будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняються.

Відтак керівники та адміністратори ЦНАП, утвореного при районній державній адміністрації, до досягнення 65-річного віку можуть бути переведені у ЦНАП, утворений органом місцевого самоврядування.

35. «Де адміністратор ставить власний штамп?».

Відповідно до статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністратор має право посвідчувати власним підписом та печаткою (штампом) копії (фотокопії) документів і виписок з них, витягів з реєстрів та баз даних, які необхідні для надання адміністративної послуги.

36. «Справа готується у двох примірниках. Один залишається в ЦНАПі, інший видається суб'єкту надання адмінпослуг?».

Відповідно до Примірного регламенту центру надання адміністративних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року № 588, адміністратор центру складає опис вхідного пакета документів (заяви та інших документів, необхідних для надання адміністративної послуги), у якому зазначаються інформація про заяву та перелік документів, поданих суб’єктом звернення до неї, у двох примірниках. Суб’єктові звернення надається примірник опису вхідного пакета документів за підписом і з проставленням печатки (штампа) відповідного адміністратора центру, а також відмітки про дату та час його складення. Другий примірник опису вхідного пакета документів зберігається в матеріалах справи, а у разі здійснення в центрі електронного документообігу – в електронній формі. 

37. «Передбачено покладання обов'язків адміністратора на діловода старостинського округу, але відсутня фактична підпорядкованість керівнику ЦНАП, тому відповідальність за прийняті документи та правильність його оформлення, за невчасно доставлені документи відсутня. Тому керівник ЦНАП не може реально впливати на роботу в.о. адміністратора, особливо враховуючи основне навантаження і вже не кажучи про неможливість вплинути на забезпечення таких норм як прийом заяв та видача документів особисто заявнику або уповноваженій особі, враховуючи, що в селах прийнято йти назустріч односельчанам і прийматися документи можуть від матері за сина тощо».

Відповідно до частин першої та шостої статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» у разі утворення центру надання адміністративних послуг як постійно діючого робочого органу до його складу включаються окремі посадові особи виконавчих органів (структурних підрозділів) органу, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, на яких можуть покладатися всі або окремі завдання адміністратора.

За рішенням органу, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, окремі завдання адміністратора, пов’язані з наданням адміністративних послуг, отриманням заяв та документів, видачею результатів надання адміністративних послуг, може здійснювати староста.

Відтак покласти всі або окремі завдання адміністратора можна тільки у разі утворення ЦНАП як постійно діючого робочого органу на посадову особу виконавчого органу (структурного підрозділу) органу, який прийняв рішення про утворення ЦНАП.

38. «На виконання вимог пункту 2 частини шостої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» чи всі послуги відповідної ради, що утворила ЦНАП, повинні надаватися через ЦНАП?».

Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» надання адміністративних послуг, суб’єктом надання яких є відповідна рада (її виконавчі органи або посадові особи), здійснюється виключно через центр надання адміністративних послуг.

39. «Потрібно чітке визначення поняття адмінпослуги. Є ряд послуг, які не передбачають надання результату-вихідного пакету. Хто визначає, які з послуг ОМС є адміністративними?».

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи відповідно до закону.

До адміністративних послуг також прирівнюється надання органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом влади Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державним реєстратором, суб’єктом державної реєстрації витягів та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб’єкту звернення, а також об’єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.

40. «Паралельно співіснують Репозиторій послуг та розпорядження КМУ № 523-р. Між ними існують суперечності. Чим керуватися до затвердження нового переліку?

Послуги в Репозиторії всі адміністративні? Існує послуга про надання довідки про склад сім'ї?».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року № 523 «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» затверджено Перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг.

Законом № 943 внесені зміни до Закону України «Про адміністративні послуги».

Відповідно до частини сьомої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» (у редакції Закону № 943) Кабінет Міністрів України затверджує перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов’язковими для надання через центри надання адміністративних послуг.

Пунктом 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 943 встановлено, що Кабінет Міністрів України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом має забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про адміністративні послуги» реєстр адміністративних послуг (далі – Реєстр) формується і ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання адміністративних послуг.

Реєстр містить інформацію про перелік адміністративних послуг; правові підстави надання адміністративних послуг; суб’єкта надання адміністративних послуг; розмір плати (адміністративний збір) за адміністративну послугу (у разі надання послуги на платній основі); інші відомості, визначені Кабінетом Міністрів України.

41. «Що робити, якщо ЦНАП ОТГ не надає повний перелік послуг?».

Відповідно до частин шостої та сьомої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

Надання адміністративних послуг, суб’єктом надання яких є відповідна рада (її виконавчі органи або посадові особи), здійснюється виключно через центр надання адміністративних послуг.

Кабінет Міністрів України затверджує перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов’язковими для надання через центри надання адміністративних послуг.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

42. «Надати чітке визначення «інших послуг», крім адміністративних, які можуть надаватися в ЦНАПі».

Відповідно до статті 15 Закону України «Про адміністративні послуги» у приміщеннях, де розміщуються центри надання адміністративних послуг, інших приміщеннях, де надаються адміністративні послуги, можуть надаватися супутні послуги (виготовлення копій документів, ламінування, фотографування, продаж канцелярських товарів, надання банківських послуг тощо).

Забороняється відносити до супутніх послуг надання консультацій та інформації, пов’язаних із наданням адміністративних послуг, продаж бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративних послуг, а також надання допомоги в їх заповненні, формуванні пакету документів.

43. «Чи матимуть право суб'єкти надання адмінпослуг самі приймати заяви та документи для послуги і видавати результати її надання заявникові?».

Відповідно до статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги», якщо адміністративні послуги надаються у центрах надання адміністративних послуг, суб’єктам надання адміністративних послуг забороняється приймати заяви, видавати суб’єктам звернення, оформлені результати надання адміністративних послуг (у тому числі рішень про відмову в наданні адміністративних послуг) поза зазначеними центрами, їх територіальними підрозділами та віддаленими (у тому числі пересувними) робочими місцями адміністраторів, крім випадків подання заяв з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.

У виняткових випадках (якщо послуги у центрах надання адміністративних послуг не можуть бути надані адміністратором або таке їх надання є значно гіршим для інтересів суб’єктів звернення та/або публічних інтересів) окремі адміністративні послуги можуть надаватися через центр надання адміністративних послуг посадовими особами суб’єктів надання адміністративних послуг на підставі узгоджених рішень з органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

44. «Якщо суб'єкт надання послуг (наприклад, держреєстратор) знаходиться у штаті ЦНАПу і працює в одному приміщенні, то чи має право він сам приймати заяву від людини і видавати результат послуги?».

Згідно з частиною першою статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» (зі змінами) у центрах надання адміністративних послуг адміністратором центру надаються послуги, у тому числі шляхом його взаємодії з суб’єктами надання адміністративних послуг. У виняткових випадках (якщо послуги у центрах надання адміністративних послуг не можуть бути надані адміністратором або таке їх надання є значно гіршим для інтересів суб’єктів звернення та/або публічних інтересів) окремі адміністративні послуги можуть надаватися через центр надання адміністративних послуг посадовими особами суб’єктів надання адміністративних послуг на підставі узгоджених рішень з органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

Тому у прикладі, наведеному у питанні, держреєстратор є представником суб’єкту надання адмінпослуг, який своїм рішенням уповноважив надання послуги через ЦНАП, включивши держреєстратора в його штат.

45. «Чи має право державний реєстратор приймати документи у суб'єктів та видавати їм результати в приміщенні, окремому від ЦНАПу?».

Відповідно до пункту 27 Примірного регламенту центру надання адміністративних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року № 588, прийняття від суб’єкта звернення заяви та інших документів, необхідних для надання адміністративної послуги (далі вхідний пакет документів), та повернення документів з результатом надання адміністративної послуги здійснюється виключно в центрі або його територіальних підрозділах, віддалених робочих місцях адміністраторів (в разі їх утворення).

46. «Як можна вплинути на суб'єктів надання адміністративних послуг у разі порушення термінів надання адміністративної послуги?».

Відповідно до пункту 4 статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» одним з основних завдань адміністратора є здійснення контролю за додержанням суб’єктами надання адміністративних послуг термінів розгляду справ та прийняття рішень.

Відповідно до пункту 5 статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністратор має право інформувати керівника центру надання адміністративних послуг та керівників суб’єктів надання адміністративних послуг про порушення термінів розгляду заяв щодо надання адміністративної послуги, вимагати вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень.

47. «Чи можуть представники СНАП управління праці та соціального захисту населення (відповідно до підписаної угоди про співпрацю між УПСЗН та міською радою) бути присутніми у ЦНАПі та здійснювати прийом громадян з 01.01.2021 (враховуючи Постанову КМУ № 1035 від 28.10.2020 та Закон України від 03.11.2020 № 943)?».

Згідно з частиною першою статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» (зі змінами) у центрах надання адміністративних послуг адміністратором центру надаються послуги, у тому числі шляхом його взаємодії з суб’єктами надання адміністративних послуг. У виняткових випадках (якщо послуги у центрах надання адміністративних послуг не можуть бути надані адміністратором або таке їх надання є значно гіршим для інтересів суб’єктів звернення та/або публічних інтересів) окремі адміністративні послуги можуть надаватися через центр надання адміністративних послуг посадовими особами суб’єктів надання адміністративних послуг на підставі узгоджених рішень з органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

48. «Якщо селищна рада не бажає підписувати меморандум з РДА, то чи може ЦНАП РДА трансформуватись у ЦНАП сільської ОТГ, яка не є адміністративним центром району?».

Відповідно до пунктів 2 та 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 943 центри надання адміністративних послуг, утворені при районних державних адміністраціях, функціонують до початку роботи центрів надання адміністративних послуг, утворених відповідними міськими, селищними радами в адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), але не пізніше 31 грудня 2021 року.

Міським та селищним радам, що здійснюють свої повноваження в населених пунктах адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року), незалежно від кількості мешканців територіальної громади утворити центри надання адміністративних послуг та прийняти (за потреби) майно центрів надання адміністративних послуг, утворених при районних державних адміністраціях, що ліквідуються, до 1 січня 2022 року.

Відтак міські та селищні ради, що здійснюють свої повноваження населених пунктах адміністративних центрах районів (станом на 1 січня 2020 року) зобов'язані утворити центри надання адміністративних послуг.

49. «Яка зараз ситуація з тим, щоб громади мали можливість надавати електронні послуги (місцеві послуги) хоча б через власні портали, поки немає можливості робити це через єдиний національний портал?».

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративні послуги в електронній формі надаються з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування. Порядок та вимоги інтеграції інформаційних систем державних органів та органів місцевого самоврядування з Єдиним державним веб-порталом електронних послуг затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері надання адміністративних послуг.

50. «А можна утворити приватний ЦНАП?».

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» центри надання адміністративних послуг утворюються Київською, Севастопольською міською, районною у місті Києві, Севастополі державною адміністрацією; міською, селищною, сільською радою.

Закон України «Про адміністративні послуги» не передбачає утворення приватного центру надання адміністративних послуг. 

51. «Як суб’єкти надання адміністративних послуг у районних центрах  визначатимуть чи за місцем проживання заявника є ЦНАП, щоб не консультувати їх, оскільки у разі наявності ЦНАП, заявників повинні консультувати у ЦНАП. Тобто заявники мають до СНАП звертатися з підтвердженням свого місця проживання, щоб СНАП міг перевірити, чи там є ЦНАП?».

Нормативно ця процедура не визначена, але для надання інформації або визначення, ким буде надана ця послуга (ЦНАП чи СНАП), фахівець СНАП може запитати у суб'єкта звернення інформацію щодо місця його проживання/реєстрації (адже від цього може залежати зміст надання інформації).

52. «Відповідно до Закону усі міста тепер працюють 6 днів на тиждень, включаючи суботу?».

Згідно зі статтею 12 Закону України «Про адміністративні послуги» час прийому суб’єктів звернень є загальним (єдиним) для всіх адміністративних послуг, що надаються через центр надання адміністративних послуг, і становить, зокрема, у центрах надання адміністративних послуг, утворених Київською, Севастопольською міською, районною у місті Києві, Севастополі державною адміністрацією (у тому числі їх територіальних підрозділах), міськими радами, не менше шести днів на тиждень та семи годин на день.

Закон України «Про адміністративні послуги» не визначає конкретні дні тижня, у які має бути забезпечено прийом громадян.

53. «Державні реєстратори повинні також працювати по суботам?».

Частиною п’ятою статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» встановлено, що посадові особи суб’єктів надання адміністративних послуг зобов’язані дотримуватися вимог щодо часу прийому та інших вимог до організації роботи у центрах надання адміністративних послуг, встановлених органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

54. «Як діяти реєстраторам і адміністраторам у маленьких громадах, якщо вони не взаємозамінні при наданні послуг, а трудове законодавство не дозволяє працювати без перерви впродовж робочого дня?».

Відповідно до частини одинадцятої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» час прийому суб’єктів звернень, що надаються через ЦНАП, повинен становити:

1) у ЦНАП, утворених Київською, Севастопольською міською, районною у місті Києві, Севастополі державною адміністрацією (у тому числі їх територіальних підрозділах), міськими радами, – не менше шести днів на тиждень та семи годин на день;

2) в інших ЦНАП – не менше п’яти днів на тиждень та семи годин на день;

3) у територіальних підрозділах ЦНАП та у віддалених (у тому числі пересувних) робочих місцях адміністраторів центру час прийому суб’єктів звернень визначається органом, що утворив ЦНАП.

При цьому прийом суб’єктів звернення в усіх ЦНАП здійснюється без перерви на обід, а в ЦНАП, утворених Київською, Севастопольською міською, районною у місті Києві, Севастополі державною адміністрацією, міськими, селищними радами, – не менше одного дня на тиждень до двадцятої години.

За рішенням органу, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, час прийому суб’єктів звернень може бути збільшено. Відтак це має бути враховано органом, який утворив ЦНАП при визначенні кількості працівників.

55. «Деякі громади не хочуть створювати ЦНАП. Чи можуть вони працювати через ММС? Чи доцільно розглядати питання щодо створення спільного ЦНАПу міськрайонного?».

Відповідно до частини третьої статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» територіальні громади, з урахуванням Закону України «Про співробітництво територіальних громад», можуть укладати між собою договори про співробітництво територіальних громад з метою підвищення якості надання послуг населенню на основі спільних інтересів та цілей.

56. «Функціонування міського ЦНАП (обласного значення) за новим законом?».

Відповідно до статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» центри надання адміністративних послуг утворюються:

1) Київською, Севастопольською міською, районною у місті Києві, Севастополі державною адміністрацією;

2) міською, селищною, сільською радою.

Таким чином, ЦНАП, утворений відповідною міською радою, має функціонувати відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» та інших нормативно-правових актів.

57. «Яка кількість адміністраторів на кількість населення, навантаження на 1 адміністратора по заявах? При такому навантаженні часу на звіти тощо немає! Яке навантаження на держреєстратора по кількості розгляду заяв? Необхідний розрахунок штатної кількості адміністраторів у ЦНАПі на 1000 мешканців».

Чисельність працівників органів місцевого самоврядування встановлюється відповідною радою відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Експерти рекомендують визначати кількість працівників ЦНАПу відповідно до кількості населення:

     менше 10 тис. – не менше 4 осіб;

     10-20 тис. – від 6 осіб;

     20-50 тис. – від 8 осіб;

     50-100 тис. – від 12 осіб;

     більше 100 тис. – від 15 осіб.

Для територіальних підрозділів експерти рекомендують кількість працівників не менше 2 осіб.

58. «Існуючі гранти та допомоги (в тому числі міжнародні) для ЦНАП: модернізація, ремонт, програмне забезпечення тощо. Які алгоритм співпраці?».

Кожен Проект міжнародної технічної допомоги має власні умови участі в їх програмах органів місцевого самоврядування та інших органів влади. Тому рекомендуємо відслідковувати оголошення від таких Проектів і слідувати їх вимогам щодо участі.

59. «Якщо в ОМС створено ЦНАП як робочий орган, керівництво і відповідальність за діяльність якого покладено на посадову особу (тобто без відділу), то, в контексті змін до Закону про адмінпослуги, чи потрібно обов'язково створювати відділ для здійснення матеріально-технічного забезпечення або покладати обов'язки на інший?».

Згідно з частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги» у разі утворення центру надання адміністративних послуг як постійно діючого робочого органу для здійснення матеріально-технічного та організаційного забезпечення діяльності центру надання адміністративних послуг у структурі відповідної міської ради, районної державної адміністрації утворюється (визначається) виконавчий орган (структурний підрозділ), на який покладаються керівництво та відповідальність за організацію діяльності такого центру.

60. «Після тестування державний реєстратор НМ проходить навчання в НАІС  за 3600 грн, а органи державної влади не мають видатків на навчання. Чи є можливість пройти безкоштовно?».

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» технічний адміністратор Державного реєстру прав державне унітарне підприємство, визначене Міністерством юстиції України та віднесене до сфери його управління, що здійснює заходи із створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення Державного реєстру прав, відповідає за його технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних цього реєстру, здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до Державного реєстру прав, організовує та проводить навчання для роботи з цим реєстром.

Відтак для вирішення зазначеного питання рекомендуємо звернутися до Міністерства юстиції.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України «Про адміністративні послуги» орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи та центри надання адміністративних послуг звільняються від плати за підключення (у тому числі обслуговування та використання) до реєстрів, інших інформаційних баз, що використовуються для надання адміністративних послуг.

Згідно з пунктом 20 Примірного положення про ЦНАП, затвердженого постановою КМУ від 20 лютого 2013 року № 118, Центри звільняються від плати за підключення (у тому числі обслуговування та використання) до реєстрів, інших інформаційних баз, що використовуються для надання адміністративних послуг, а також від плати за обов’язкове навчання роботі з такими реєстрами.

61. «Чи можуть бути перемовини між міністерствами щодо зручності проходження анонімного тестування для визначення професійної компетенції державних реєстраторів з проведенням їх на територіальному рівні?».

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі – виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації, є Міністерство юстиції України (пункт 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228).

Відтак для вирішення питання рекомендуємо звернутися до Міністерства юстиції України

62. «Створення ЦНАП у сільській та селищній місцевості – це добре, але виникає проблема з реєстраторами. Вже проведено 2 конкурси жодного кандидата. Який вихід? Реєстратори при РДА в стадії ліквідації, а це послуги з реєстрації фізичних та юридичних осіб, прав та послуг у сфері містобудування та архітектури. Ми не в змозі повноцінно надавати послуги з затвердженого переліку. Чи не можна було б спростити умови для реєстраторів? Напевно, вимогою краще була б лише наявність юридичної освіти, потім навчання, і за результатами навчання тестування!!!».

Кваліфікаційні вимоги до державного реєстратора затверджено наказом Міністерства юстиції України від 29 грудня 2015 року № 2790/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1667/28112.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації, є Міністерство юстиції України (пункт 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228). Відтак щодо питання удосконалення законодавства у сфері державної реєстрації рекомендуємо звернутися до Міністерства юстиції України.

 

 

Відправ у Telegram

Відправити
Логотип Міністерства та Комітету цифрової трансформації

Міністерство та Комітет цифрової трансформації України

Офіційний веб-сайт